Akademik Czerski chowa się przed sztormem w cieniu Bornholmu

6 maja 2021, 10:30 Alert
Akademik Czerski w drodze do Nord Stream 2. Fot. Shutterstock
Akademik Czerski w drodze do Nord Stream 2. Fot. Shutterstock

Akademik Czerski, jeden z dwóch budowniczych gazociągu Nord Stream 2, opuścił strefę budowy i skierował się na obszar morza terytorialnego Danii, cztery mile morskie na wschód od Wyspy Bornholm. Przyczyną takiego ruchu była „ucieczka” jednostki przed silnym sztormem, który trwa na Bałtyku.

Ucieczka przed sztormem

Sztorm na Bałtyku zaczął się trzeciego maja w godzinach popołudniowych i ma trwać do siódmego maja. Wiatr sięga w porywach 25 m/s, a wysokość fal przekracza trzy metry.

Charakterystyka budowy Akademika Czerskiego jako statku żurawia-układarki rurociągów, stwarza zagrożenie dla niego przy silnych wiatrach. Jednym z wyróżniających elementów statku jest potężny, ważący ponad 800 ton i mierzący ponad 60 metrów wysokości żuraw Huisman Itrec. Jego obecność na pokładzie statku, jak i zainstalowany, ponad 100 metrowy stinger (rampa do zsuwania połączonych rur na dno morskie), wymaga stosowania nadzwyczajnych środków ostrożności w przypadku pojawienia się ekstremalnych warunków pogodowych.

Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia lub katastrofy, Akademik Czerski wraz z flotą towarzyszącą składającą się z pięciu jednostek wsparcia skierował się w „cień” wyspy Bornholm, która złagodzić ma wpływ gwałtownego wiatru na statek.

Po ustaniu obecnie panujących warunków pogodowych, Akademik Czerski powinien powrócić do strefy budowy znajdującej się 27 mil morskich od obecnego miejsca postoju budowniczego Nord Stream 2.

Manewr Akademika Czerskiego za wyspę Bornholm fot.Mariusz Marszałkowski, VF

Manewr Akademika Czerskiego za wyspę Bornholm fot.Mariusz Marszałkowski, VF

Mariusz Marszałkowski

 

Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny