Niemcy potwierdzają, że nie ma rozmów o układzie na rzecz Nord Stream 2

0
16
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec Maria Adebahr przyznała, że nie toczą się rozmowy USA-Niemcy na temat przyszłości projektu gazociągu Nord Stream 2 objętego sankcjami USA. Wcześniej Waszyngton dementował plotki o takich rozmowach.

– Nie mogę jeszcze potwierdzić takich negocjacji. Fakt, że chcielibyśmy takich konsultacji i rozmów był podkreślany przez ministra spraw zagranicznych przy szeregu okazji – przyznała Maria Adebahr, rzeczniczka niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych. Wcześniej Biały Dom dementował informacje o negocjacjach i przyznał, że wciąż ocenia jakiego narzędzia użyć, aby odpowiedzieć na zagrożenie Nord Stream 2, który wciąż uważa za „złą propozycję” dla Europy.

Niemcy tłumaczą dlaczego potrzebują Nord Stream 2. – Nie możemy natychmiast porzucić węgla, energetyki jądrowej i gazu. Będziemy nadal potrzebować gazu w tej i następnej dekadzie – powiedziała minister środowiska Svenja Schulze w wywiadzie dla Welt am Sonntag. Przeciwnicy tego projektu przekonują jednak, że Niemcy mogłyby sprowadzać więcej gazu z Rosji z pomocą gazociągów na Ukrainie.

Ukraiński Naftogaz nadal krytykuje Nord Stream 2, ale przygotowuje się na ewentualność ukończenia tego gazociągu i ominięcia Ukrainy w dostawach gazu rosyjskiego do Europy. – Przygotowaliśmy się na taki scenariusz. Jeżeli spojrzeć na liczby z lata, można zobaczyć równowagę ze względu na dobre ceny za dostawy z naszych magazynów gazu oraz pełną integrację z europejskim systemem przesyłu gazu – powiedział prezes Naftogazu Andrij Kobolew cytowany przez Obozrewatela. – Jest ryzyko utraty przychodów z przesyłu oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw, ale nie musimy się obawiać niedoborów paliwa.

Naftogaz i rząd ukraiński razem z pozostałymi krytykami Nord Stream 2, jak Polska, zabiegają w Waszyngtonie o blokadę projektu. Administracja Joe Bidena nie zmieniła jeszcze reżimu sankcji w zgodzie z wytycznymi Kongresu na 2021 rok.

Reuters/Welt am Sonntag/Obozrewatel/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Polska zagra przeciwko Nord Stream 2 w pierwszej lidze?