Nord Stream 2 na wodach Niemiec jest gotowy. Kolejny krok ku poszerzeniu sankcji USA

29 grudnia 2020, 06:00 Alert
Donald Trump
Donald Trump. Fot. Flickr

Spółka Nord Stream 2 należąca w stu procentach do Gazpromu informuje o ukończeniu niemieckiego odcinka gazociągu o tej samej nazwie. Tymczasem weto prezydenta USA zostało przełamane i Amerykanie są krok bliżej przyjęcia budżetu obronnego na 2021 roku zawierającego poszerzone sankcje wobec Nord Stream 2.

Nord Stream 2 AG poinformowało 28 grudnia, że zakończyło układanie rur gazociągu na wodach niemieckich na odcinku długim na 2,6 km. Wcześniej BiznesAlert.pl informował, że barka Fortuna odpowiedzialna za budowę tej części opuściła plac budowy i skierowała się do portu w Wismarze.

Budowa Nord Stream 2 wymaga jeszcze dokończenia odcinka duńskiego. Prace mają ruszyć 15 stycznia 2021 roku, ale nie wiadomo czy nie zaszkodzą im istniejące oraz poszerzone sankcje USA zawarte w budżecie obronnym NDAA 2021, który zawetował prezydent Donald Trump. Jednakże jego weto zostało przełamane 322 głosami Izby Reprezentantów przeciwko 87 głosującym przeciwnie.

Projekt poszerzenia sankcji zakłada objęcie nimi firm ubezpieczających i certyfikujących Nord Stream 2 oraz firmy planujące wesprzeć jego dokończenie. Wicepremier Rosji Aleksander Nowak przyznał, że sankcje mogą utrudnić budowę spornego gazociągu. Jeśli Rosjanie zdołają ukończyć jego budowę, nie jest jasne, czy uzyskają wszelkie dokumenty pozwalające rozpocząć dostawy gazu.

Reuters/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 będzie próbował przemknąć między kropelkami