Podczas spotkania w Kijowie z premierem Szwecji Kjelle Stefanem Löfvenem prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że liczy na pryncypialne stanowisko Szwecji w kwestii gazociągów OPAL i Nord Stream 2.
– Ponieważ ten projekt jest motywowany politycznie i nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Z naszego punktu widzenia potrzebna jest otwarta dyskusja na ten temat – powiedział Poroszenko.
Komisja zgodziła się, aby Gazprom miał bezwarunkowy dostęp do 80 procent przepustowości (50 procent) gazociągu OPAL, czyli wyłączenia spod regulacji trzeciego pakietu energetycznego w tym zakresie. Wcześniej Gazprom miał wyłączność na 50 procent przepustowości gazociągu w wysokości 36 mld m3 rocznie. Dzięki większemu dostępowi Rosjanie będą mogli słać więcej gazu przez Niemcy na niekorzyść Ukrainy
Przypomnijmy, że już wcześniej Petro Poroszeko mówił, że zgoda Komisji Europejskiej na większy dostęp Gazpromu do gazociągu OPAL, czyli odnogi Nord Stream w Niemczech, stoi w sprzeczności z duchem umowy stowarzyszeniowej jego kraju z Unią Europejską i Traktatem o Wspólnocie Energetycznej
Pod koniec października również Rada Najwyższa Ukrainy zapowiedziała przygotowuje apel do państw Unii Europejskiej, w którym przedstawi ryzyka związane z realizacją projektów gazociągowych, które omijają Ukrainę.
Wcześniej także premier Szwecji domagał się dogłębnej analizy projektu Nord Stream 2 przez Komisję Europejską.
– Myślę, że dla nas ważne jest, aby powiedzieć Komisji Europejskiej: Musicie się przyjrzeć tej sprawie z perspektywy Unii Europejskiej, naszej unii energetycznej i sytuacji na Ukrainie. To ważne w kontekście tego projektu z europejskiej perspektywy, a zatem Komisja ma ważne zadanie do wykonania – mówił Löfven zastrzegając, że jego kraj nie może unilateralnie zablokować projektu.
Przypomnijmy również, że do budowy Nord Stream 2 mają zostać wykorzystane dwa szwedzkie porty w Gotlandii i Karlshamn.
Kancelaria Prezydenta Ukrainy