Nord Stream 2 czeka na zgodę Danii. Austriacy mówią o Turkish Stream 2

12 marca 2019, 07:15 Alert
gazprom
fot. Gazprom

Reiner Seele, prezes austriackiego OMV zaangażowanego finansowo w Nord Stream 2 wypowiedział się w rozmowie z Kommiersantem o pomyśle przedłużenia Turkish Stream do Europy.

OMV jest jego zdaniem zainteresowana „jakimkolwiek gazociągiem do Austrii”. To kolejna wypowiedź po stanowisku austriackiej minister spraw zagranicznych na temat gazu z Turcji cytowanym przez BiznesAlert.pl. Gazprom zasugerował w lutym możliwość budowy Turkish Stream 2 po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, „jeżeli będzie zapotrzebowanie na jego gaz w Europie oraz niezbędne pozwolenia”.

Dziennikarze pytali także o postępy projektu Nord Stream 2. Reiner Seele wyraził nadzieję, że Duńczycy wyrażą zgodę na poprowadzenie gazociągu przez ich wody terytorialne, ale przyznał, że nie wie kiedy to się stanie, bo strona duńska ma dowolny czas na rozpatrywanie wniosku w tej sprawie. – Też mi się to nie podoba – zartował Seele cytowany przez Kommiersant.

Tymczasem Dania może ocenić wniosek z punktu widzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Konieczność rewizji projektu wskutek decyzji odmownej albo przeciągającej się procedury może opóźnić realizację Nord Stream 2, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Strajk włoski przeciwko Nord Stream 2? Polski ślad i groźby Rosji (FELIETON)