Energetyka

Norweski rząd rozpadł się z powodu polityki energetycznej

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Koalicja rządowa w Norwegii rozpadła się 30 stycznia 2025 roku z powodu konfliktu dotyczącego unijnych dyrektyw energetycznych.
Eurosceptyczna Partia Centrum opuściła rząd, argumentując, że nie może wspierać polityki, która zacieśniałaby relacje Norwegii z Unią Europejską w zakresie polityki energetycznej.

Premier Jonas Gahr Støre oraz jego Partia Pracy dążyli do implementacji dyrektyw dotyczących odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, co spotkało się z oporem ze strony Partii Centrum. Po odejściu ośmiu ministrów tej partii, Støre planuje utworzenie nowego rządu jednopartyjnego, co oznacza, że Partia Pracy będzie rządzić samodzielnie po raz pierwszy od 25 lat.

Liderka Partii Centrum Marit Arnstadt powiedziała publicznemu norweskiemu nadawcy NRK, że decyzja dotyczy kwestii politycznych i dostosowywania się do polityki energetycznej UE, którą Arnstadt uważa za niekorzystną dla Norwegii.

— Norwegia jako członek Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest zobowiązana do przyjęcia unijnego prawa energetycznego. – zaznacza portal Euractive.

Partia Centrum obawia się, że Norwegia, która z powodu swojego bezemisyjnego miksu energetycznego, który polega w około 90 procentach na energetyce wodnej, będzie przez resztę Europy zmuszona do podwyższenia cen energii.

W Norwegii następne wybory do parlamentu odbędą się 8 września. Do tego czasu Socjaldemokraci chcą utrzymać rząd mniejszościowy.

NRK / Euractive / Aleksandra Fedorska / Mateusz Gibała

Norwegia wznawia prace nad projektem wychwytywania dwutlenku węgla w Oslo


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X