AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Zachód odwraca się od węgla, ale nowy powstaje w Azji

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Rozbudowa Elektrowni Opole. Fot. PGE

Podczas gdy kraje zachodnie jak Polska nie dostawiają nowych elektrowni węglowych lub wyłączają kolejne jak Niemcy czy USA, Azjaci uruchamiają nowe, zwiększając ich efektywność pracy.

Chiny uruchomiły bloki węglowe o mocy 17 GW w pierwszej połowie 2023 roku. Indie zanotowały 3,1 GW nowych mocy tego typu, Japonia – 1,8 GW, Pakistan – 1,3 GW, Wietnam – 1,2 GW.

Global Energy Monitor informuje o rosnącej popularności ultra-super krytycznych elektrociepłowni węglowych z bojlerami parowymi o wysokim ciśnieniu i temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza, które zwiększają efektywność spalania do nawet 43,3 procent w porównaniu do 34-38 procent osiąganych w elektrociepłowniach konwencjonalnych. Jednostki z wyższą efektywnością mają już odpowiadać 21 procentom działających i 66 procentom planowanych mocy na świecie.

Im większa efektywność, tym mniejsza emisja CO2 na kilowatogodzinę istotna z punktu widzenia polityki klimatycznej. Ta przyświeca polityce państw zachodnich, które odstawiły 5 GW węgla w USA, oraz 4 w Australii i Wielkiej Brytanii. Pozostałe kraje świata wyłączyły 1,3 GW mocy węglowych.

Generacja energii z węgla zanotowała historyczny rekord 10186 TWh w 2022 roku. To wzrost o 1,1 procent w stosunku do 2021 roku, za który odpowiadają głównie Chiny i Indie (odpowiednio 81 i 92 TWh). Co ciekawe, Niemcy także zwiększyły wytwarzanie energii z elektrowni węglowych o 17 TWh, przez to, że uzupełniały węglem niedobory mocy jądrowych we Francji. USA zmniejszyły wytwarzanie z węgla o 70 TWh, czyli prawie połowę.

Polska nie przyłączyła nowych bloków węglowych w drugiej połowie 2023 roku. W latach 2000-2023 przybyło jej 7 GW węgla. Nie odłączyła też starych elektrowni węglowych w pierwszej połowie 2023 roku. Łącznie odstawiła 7,1 GW mocy tego typu w latach 2000-2023. Najwięcej elektrowni węglowych ubyło Polsce w 2020 roku, kiedy odłączyła 1,8 GW węgla. Dla porównania Niemcy zapewniły w latach 2000-23 13,6 GW nowego węgla i wyłączyły 25,1 GW z największym spadkiem o 5,8 GW w 2021 roku.

Global Energy Monitor / Wojciech Jakóbik

Polska może przegłosować Niemcy i zyskać odroczenie wyroku na węgiel


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X