Nowe możliwości importowe i aukcje. Gaz-System podsumowuje miniony rok gazowy

5 października 2015, 10:34 Alert

(Gaz-System)

Spółka Gaz-System odpowiedzialna za polskie gazociągi przesyłowe podsumowuje miniony rok gazowy.

Wzrost liczby klientów przesyłowych o 46 proc., udostępnienie nowych technicznych możliwości dostaw gazu poprzez rewers na gazociągu jamalskim oraz blisko czterokrotne zwiększenie wolumenu przepustowości przeniesionej w wyniku zmiany sprzedawcy to najważniejsze elementy bilansu podsumowującego rok gazowy 2014/2015.

Rok gazowy 2014/2015 rozpoczął się 1 października 2014 r.  o godz. 6.00 i zakończył o godz. 6.00 w dniu 1 października 2015 r.  W trakcie ostatnich dwunastu miesięcy Gaz-System S.A. przetransportował 16,8 mld metrów sześc./187 TWh gazu* na podstawie 110 umów przesyłowych realizowanych w ramach krajowego systemu przesyłowego.

W analizowanym okresie zawarto 35 nowych umów przesyłowych dotyczących Krajowego Systemu Przesyłowego (KSP), dzięki czemu liczba podmiotów współpracujących z Gaz-System S.A. zwiększyła się z 75 klientów na koniec roku gazowego 2013/2014 do 110 obecnie (wzrost o 46 proc.). Większe zainteresowanie korzyściami wynikającymi z liberalizacji rynku gazu było także widoczne w obszarze przenoszenia przepustowości w ramach procedury zmiany sprzedawcy. W ciągu ostatniego roku gazowego w ten sposób  została przeniesiona przepustowość o wartości 204 826 kWh/h, podczas gdy rok wcześniej było to 56 038 kWh/h.

Klienci z branży energetycznej coraz chętniej korzystają z możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej, w trybie Specustawy terminalowej, co umożliwiła nowelizacja ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu przeprowadzona w dniu 24 lipca 2014 r. Odzwierciedlają to cztery wynegocjowane umowy o przyłączenie do sieci przesyłowej, które zostaną zrealizowane zgodnie z tym trybem. W wyniku ich realizacji GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje gazociągi o łącznej długości ok. 53 km. Deklarowana przez klientów moc umowna wyniesie około 360 tys. metrów  sześć./h, zaś docelowy pobór roczny paliwa gazowego około 2 500 mln metrów sześć./rok. Szacuje się, że nakłady na realizację tych inwestycji  wyniosą ok. 340 mln zł.

Ponadto w ubiegłym roku gazowym rozpatrzono 33 wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej i określono 33 warunki przyłączenia. Finalnie zostało zawartych 12 umów o przyłączenie. W czasie ostatnich dwunastu miesięcy do eksploatacji zostało oddanych 11 obiektów, których realizacja odbywała się na podstawie umów o przyłączenie zawartych w ubiegłych latach.

Obserwowane zmiany są wynikiem udostępnienia przez Gaz-System S.A. nowych technicznych możliwości przesyłowych oraz narzędzi umożliwiających klientom bardziej elastyczne realizowanie potrzeb zakupowych i budowę portfela zamówionych mocy.

Nowe techniczne możliwości importowe

W wyniku rozbudowy punktu we Włocławku, w styczniu 2015 r., spółka udostępniła klientom nowe techniczne możliwości dostaw gazu do Polski z kierunku zachodniego z wykorzystaniem mechanizmu wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim.  Dzięki temu możliwości importu z Niemiec na zasadach ciągłych wynoszą obecnie 5,5 mld metrów sześć. rocznie (wzrost o 3,2 mld metrów sześć.), zaś z uwzględnieniem przepustowości oferowanej na zasadach przerywanych (2,7 mld metrów sześć.) nawet do 8,2 mld metrów sześć. rocznie.

Platforma Gaz-System Aukcje

Od lipca 2014 r. spółka oferuje swoje produkty roczne, kwartalne i miesięczne poprzez mechanizm aukcyjny udostępniony na Platformie GSA. W rozpoczynającym się roku gazowym 2015/2016 klienci będą mogli korzystać także z nowych produktów, które zgodnie z wymogami Rozporządzenia Komisji (UE) NR 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009 (NC CAM) zostaną udostępnione w ramach aukcji od 1 listopada 2015 r. Oznacza to, że użytkownicy rynku będą mogli zakupić dostępną dobową zdolność przesyłową ciągłą lub przerywaną na następny dzień (produkt DAY-AHEAD) oraz dostępną zdolność przesyłową ciągłą w trakcie doby gazowej (produkt INTRADAY). Aktualnie z Platformy GSA korzysta 44 aktywnych podmiotów, wśród których znajduje się 115 zarejestrowanych użytkowników. Dotychczas pozwoliła na przeprowadzenie ponad 390 aukcji produktów przepustowości powiązanej i niepowiązanej. W roku gazowym 2014/2015 przeprowadzono 236 aukcji, w których zaoferowano łącznie 394 000 580 kWh/h przepustowości i zaalokowano na rynku pierwotnym 64 226 043 kWh/h. Swoje produkty na Platformie GSA oferuje czterech operatorów: GAZ-SYSTEM S.A., GAZ-SYSTEM ISO SGT, NET4GAS s.r.o. oraz Eustream a.s.

Certyfikat niezależności dla operatora SGT

W maju 2015 r. GAZ-SYSTEM S.A. w wyniku decyzji Prezesa URE otrzymał certyfikat niezależności w związku z pełnieniem funkcji operatora systemu przesyłowego na polskim odcinku gazociągu Jamał – Europa Zachodnia stanowiącym własność spółki EuRoPol GAZ s.a. Operatorstwo na Systemie Gazociągów Tranzytowych jest wykonywane przez spółkę według wytycznych dyrektywy  2009/73/WE w modelu ISO (Independent System Operator), czyli modelu niezależnego operatora systemu.

Konsultacje z rynkiem

Gaz-System S.A. buduje swoje relacje biznesowe w oparciu o dialog prowadzony z interesariuszami, dlatego stałą praktyką stosowaną przy projektowaniu nowych rozwiązań i planów jest procedura konsultacji rynkowych skierowana do wszystkich użytkowników sieci. W roku gazowym 2014/2015 spółka ośmiokrotnie kierowała do uczestników rynku prośbę o przekazanie ewentualnych uwag i komentarzy m.in.  projektu sprawozdania dotyczącego planowanych do wprowadzenia przez Gaz-System S.A.  środków tymczasowych w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Komisji (UE) NR 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL), mechanizmu zapewnienia neutralności kosztowej działań bilansujących, nowego projektu Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa, a także projektu Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2016-2025.

Ponadto, w  lipcu 2015 r. została uruchomiona Niewiążąca Faza Procedury Open Season, w ramach której oszacowano wstępne zapotrzebowanie uczestników rynku na przepustowość ciągłą w punkcie Wejścia/Wyjścia dwukierunkowego, międzysystemowego połączenia Polska – Litwa. Aktualnie prowadzone jest również  badanie zapotrzebowania rynku na przepustowość na granicy polsko – niemieckiej.

Zdaniem spółki, prowadzone przez Gaz-System S.A. działania są pozytywnie oceniane przez uczestników rynku, czego odzwierciedleniem są wysokie oceny dotyczące jakości obsługi świadczonych usług, uzyskane w wyniku  zrealizowanego w 2015 roku Badania Satysfakcji Klienta. Spółka podziękowała swoim klientom za czas poświęcony na wzięcie udziału w badaniu, a także za współpracę w trakcie dwunastu ostatnich miesięcy, podczas  uroczystej inauguracji roku gazowego 2015/2016, która odbyła się 28 września br. w ramach konferencji „Nowe gazociągi na nowy rok gazowy”.