Ropa drożeje w oczekiwaniu na nowe porozumienie naftowe. Rosnieft jeszcze się zastanowi

29 kwietnia 2020, 06:00 Alert
Giełda 1

Ceny kontraktów terminowych ropy na czerwiec drożeją w przeddzień nowego porozumienia naftowego OPEC+, ale Rosjanie z Rosnieftu jeszcze nie zdecydowali jak wdrożą cięcia ustalone w układzie.

Ropa WTI w kontrakcie czerwcowym notuje stabilny wzrost wartości od 28 kwietnia i kosztowała 29 kwietnia o 6 rano czasu polskiego 18,47 dolarów za baryłkę. Brent notował podobny wzrost i kosztował 23,47 dolary. To odbicie po spadku sięgającym ceny odpowiednio 10 i 15 dolarów. 29 kwietnia ropa w kontraktach różnicowych kosztowała odpowiednio 14,04 i 21,31 dolarów za baryłkę.

Pierwszego maja wchodzi w życie nowe porozumienie naftowe OPEC+ zakładające skoordynowaną redukcję wydobycia ropy w krajach układu o w sumie 9,7 mln baryłek dziennie. Jednym z nich jest Rosja, której nie wszystkie firmy naftowe zdecydowały już o planie cięć w maju. Zarząd Rosnieftu spotka się dopiero 30 kwietnia, by omówić ograniczenia wydobycia w maju i czerwcu 2020 roku. To największy producent ropy w Rosji, więc jego wahanie oznacza, że faktyczny udział rosyjski w cięciach będzie znany dopiero tuż przed rozpoczęciem obowiązywania nowego porozumienia naftowego. Rosnieft był dotąd przeciwnikiem udziału w porozumieniu.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowe porozumienie naftowe i meksykańska masakra ropą naftową (ANALIZA)