Stanowisko: Nowela prawa energetycznego nie wesprze rozwoju rynku wodoru

18 listopada 2022, 07:20 Energetyka

– Nowelizacja prawa energetycznego zawiera przepisy, które nie będą sprzyjać rozwojowi rynku wodoru – twierdzą we wspólnym stanowisku Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Hydrogen Poland i Klaster Technologii Wodorowych.

Wodór. Źródło: freepik.com
Wodór. Źródło: freepik.com

Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Stowarzyszenie Hydrogen Poland i Klaster Technologii Wodorowych opublikowały wspólne stanowisko, w którym twierdzą, że nowelizacja prawa energetycznego zawiera przepisy, które nie będą sprzyjać rozwojowi rynku wodoru w Polsce, a nawet są sprzeczne z aktualnie obowiązującą ustawą o prawie energetycznym.

– Nowy projekt prawa energetycznego jest szkodliwy dla branży, ponieważ zakłada centralizację rynku wodoru i zmierza do jego koncesjonowania, co doprowadzi do nadmiernego kontrolowania oraz wpłynie negatywnie na rozwój tego sektora w Polsce . To nie będzie też sprzyjało konkurencji na tym rynku, a potencjał wodoru do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego państwa nie zostanie wykorzystany – mówi Jakub Safjański, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Treść stanowiska można znaleźć tutaj.

Opracował Jędrzej Stachura

Geitmann: Niemcy odgrywają pierwszoplanową rolę w rozwoju wodoru (ROZMOWA)