Prezydent podpisał nowelizację ustawy o inwestycjach w energetyce jądrowej

17 marca 2023, 14:15 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ma to usprawnić etapy procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowej w Polsce.

Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Vogtle od Westinghouse. Fot. Wikimedia Commons.

Ministerstwo podaje, że celem ustawy jest usprawnienie wszystkich etapów procesu inwestycyjnego związanego z budową elektrowni jądrowej (ustalenie lokalizacji, prace przygotowawcze, budowa, rozruch, itp.) oraz zapewnienie większego nadzoru państwa nad inwestorem. Ustawa nowelizuje kluczowe przepisy tworzące prawne ramy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – czytamy w komunikacie.

– Projekty jądrowe wpływają na rozwój gospodarczy i społeczny, na lokalny wzrost gospodarczy, zapewniając znaczący efekt mnożnikowy w wielu sektorach gospodarki. Elektrownie jądrowe tworzą długoterminowe dobrze płatne miejsca pracy. Ponadto, energetyka jądrowa to stabilne i niskoemisyjne źródło energii – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Polacy wybrali technologię amerykańskiego Westinghouse. Budowa ma ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor rozpocząć pracę w 2033 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Jesienią poznamy trzy potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej w Polsce