Nowy ambasador Litwy zajmie się kontrowersyjną elektrownią na Białorusi

4 stycznia 2017, 10:45 Alert
Budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Fot. Neftegaz.ru
Budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Fot. Neftegaz.ru

Litwa mianuje ambasadora odpowiedzialnego za koordynację działań resortów w sprawie budowanej w Ostrowcu na Białorusi elektrowni jądrowej – informuje agencja LETA/BNS po spotkaniu litewskich ministrów spraw zagranicznych, środowiska oraz energetyki.

Rzecznik litewskiego szefa dyplomacji Kestutis Vaskelevicius poinformował, że dyplomata ma zostać powołany jeszcze w tym tygodniu. Rozporządzenie w tej sprawie nie zostało na razie podpisane. Nie jest również znane nazwisko kandydata na stanowisko.

Ministrowie podpisali również list do przedstawicieli wysokiego szczebla w Komisji Europejskiej oraz do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w którym zwracają uwagę na szósty już incydent związany z budowaną w Ostrowcu elektrownią, prosząc jednocześnie o zapewnienie kontroli wspomnianych instytucji nad realizowanym na Białorusi projektem.

Kolejny incydent jądrowy na Białorusi

Wilno wyraża przekonanie, że budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu, która ma znajdować się w odległości 50 km od litewskiej stolicy, jest niebezpieczna. Zaznacza jednocześnie, że w przypadku jeżeli projekt będzie nadal realizowany bez przestrzegania międzynarodowych wymogów bezpieczeństwa, to będzie stanowił zagrożenie dla całego regionu. Białoruś odrzuca litewskie zarzuty.

Elektrownia Ostrowiec jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów o mocy 1200 MW każdy. Uruchomienie pierwszego bloku ma nastąpić w 2018 roku, a kolejnego dwa lata później.

The Baltic Course