AlertEnergetyka

Część krajów UE ma nalegać na Nowy Zielony Ład mimo koronawirusa

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Ministrowie środowiska z 10 krajów UE wzywają Komisję Europejską do realizacji Nowego Zielonego Ładu zgodnie z wcześniejszymi planami pomimo epidemii koronawirusa. Taką informację przekazała organizacja ekologiczna Climate Action Network.

Niekontrolowane zmiany klimatu

Ministrowie środowiska mieli zwrócić się do Komisji o przedstawienie planu zapewniającego trwałe wyjście z kryzysu. – Dzisiejsza tragedia jest przerażającym uzmysłowieniem, że potrzebne są wczesne i skoordynowane działania w celu przezwyciężenia zbiorowych zagrożeń, w tym dramatycznych kosztów niekontrolowanej zmiany klimatu dla naszego życia, dobrobytu i gospodarki – powiedział Wendel Trio, dyrektor Climate Action Network.

Ministrowie mają ostrzegać przed krótkoterminowymi rozwiązaniami, które grożą zatrzymaniem UE przy gospodarce opartej o paliwa kopalne w nadchodzących dziesięcioleciach. Zamiast tego nalegają, aby UE uczyniła Nowy Zielony Ład „kręgosłupem” długoterminowego ożywienia gospodarczego i pozostała zdecydowana podnieść cel klimatyczny do 2030 roku do końca tego roku.

Zdaniem Wendela, Komisja musi ustanowić ożywienie gospodarcze i zaproponować ambitny cel ograniczenia emisji o co najmniej 65 procent do 2030 roku.

Obecny cel ograniczenia emisji wynosi 40 procent do 2030 roku. Komisja Europejska odłożyła do września decyzję w sprawie podwyższenia celu redukcji emisji dwutlenku węgla na 2030 rok. W chwili przyjęcia unijnego prawa klimatycznego w marcu tego roku, Komisja podkreślała, że to wymusi większe limity redukcyjne gazów cieplarnianych w 2030 roku. Chodzi o zwiększenie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do co najmniej 50, ale z zamiarem osiągnięcia 55 procent.

Bartłomiej Sawicki

Reforma handlu CO2 powinna doprowadzić do spadku importu energii do Unii


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X