Obajtek: Strategia Orlenu nie uwzględnia zaangażowania we wspieranie górnictwa

6 grudnia 2019, 14:00 Energetyka

Strategia PKN Orlen nie uwzględnia zaangażowania Orlenu we wspieranie górnictwa ani inwestycji w energetykę atomową – przypomniał we wpisie na Twitterze prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

Logo PKN Orlen. Fot. BiznesAlert.pl

„Wykup akcji Energi ma dla PKN Orlen duże uzasadnienie biznesowe. Chcemy koncentrować się na OZE i źródłach niskoemisyjnych. Nasza strategia nie uwzględnia inwestycji w energetykę atomową, udziału w projekcie EJ1, jak również zaangażowania Orlenu we wspieranie górnictwa” – napisał prezes Obajtek.

W czwartek PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Energi, oferując za jedną akcję gdańskiego koncernu energetycznego 7 zł.W reakcji na wezwanie akcje Orlenu spadały w pierwszej części sesji nawet blisko 10 proc. Zdaniem analityków, inwestorzy mogą obawiać się, że zaangażowanie Orlenu w Energę oznacza wejście w energetykę opartą na węglu i dokończenie budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Przedstawiciele PKN Orlen podczas piątkowej telekonferencji dla inwestorów przekonywali, że wytwarzanie energii oparte na węglu „nie jest ulubioną technologią” dla PKN Orlen. Spółka mogłaby w ciągu pięciu lat wybudować w Ostrołęce blok gazowy, zastępując istniejący blok węglowy Ostrołęka B. Ich zdaniem węglowy projekt Ostrołęka C „nie jest najlepszy”, a koszty ewentualnego zakończenia umowy mocowej dla Ostrołęki C „nie byłyby bardzo znaczące”, a analizy wskazują na możliwość wykorzystania rynku wtórnego.

Po wypowiedziach przedstawicieli PKN Orlen podczas telekonferencji kurs akcji Orlenu odrobił nieco strat, ale nadal utrzymuje się na mocnych minusach. O godzinie 13.10 akcje Orlenu spadały 6,80 proc. i kosztowały 81,68 zł.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Energa ma pomóc Orlenowi zarabiać na energii