EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Obajtek: Strategia Orlenu nie uwzględnia zaangażowania we wspieranie górnictwa

Logo PKN Orlen. Fot. BiznesAlert.pl

Strategia PKN Orlen nie uwzględnia zaangażowania Orlenu we wspieranie górnictwa ani inwestycji w energetykę atomową – przypomniał we wpisie na Twitterze prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

“Wykup akcji Energi ma dla PKN Orlen duże uzasadnienie biznesowe. Chcemy koncentrować się na OZE i źródłach niskoemisyjnych. Nasza strategia nie uwzględnia inwestycji w energetykę atomową, udziału w projekcie EJ1, jak również zaangażowania Orlenu we wspieranie górnictwa” – napisał prezes Obajtek.

W czwartek PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Energi, oferując za jedną akcję gdańskiego koncernu energetycznego 7 zł.W reakcji na wezwanie akcje Orlenu spadały w pierwszej części sesji nawet blisko 10 proc. Zdaniem analityków, inwestorzy mogą obawiać się, że zaangażowanie Orlenu w Energę oznacza wejście w energetykę opartą na węglu i dokończenie budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Przedstawiciele PKN Orlen podczas piątkowej telekonferencji dla inwestorów przekonywali, że wytwarzanie energii oparte na węglu “nie jest ulubioną technologią” dla PKN Orlen. Spółka mogłaby w ciągu pięciu lat wybudować w Ostrołęce blok gazowy, zastępując istniejący blok węglowy Ostrołęka B. Ich zdaniem węglowy projekt Ostrołęka C “nie jest najlepszy”, a koszty ewentualnego zakończenia umowy mocowej dla Ostrołęki C “nie byłyby bardzo znaczące”, a analizy wskazują na możliwość wykorzystania rynku wtórnego.

Po wypowiedziach przedstawicieli PKN Orlen podczas telekonferencji kurs akcji Orlenu odrobił nieco strat, ale nadal utrzymuje się na mocnych minusach. O godzinie 13.10 akcje Orlenu spadały 6,80 proc. i kosztowały 81,68 zł.

Polska Agencja Prasowa

Sawicki: Energa ma pomóc Orlenowi zarabiać na energii


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X