Obajtek: Zielony glikol pozwoli wejść Orlenowi na rynek biokomponentów Trójmorza

20 września 2019, 12:00 Chemia

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlenu, przekształca się w biorafinerię. Kamień węgielny pod budowę pierwszej w Polsce instalacji do produkcji glikolu propylenowego został wmurowany w zakładzie w Trzebini. Spółka podpisała jednocześnie umowę na zakup licencji i projektu bazowego instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Celem inwestycji ma być wzmocnienie pozycji spółki na rynku biokomponentów i sprostanie unijnym wyzwaniom zobowiązującym Polskę do stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod instalację w rafinerii PKN ORLEN w Trzebini. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Wmurowanie kamienia węgielnego pod instalację w rafinerii PKN ORLEN w Trzebini. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Produkcja zielonego glikolu i wodoru

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że kilka lat temu wydawało się, iż rafineria w Trzebini nie będzie istnieć, a zostanie tu tylko terminal. – Ta firma ma perspektywę rozwoju, podpartą analizami co kupujemy i co importujemy. Podjęliśmy decyzję o wyborze kierunku produkcji, aby mała rafineria nadal istniała. Tę rafinerię będziemy dostosowywać do biorafinerii. Jedną z inwestycji jest zielony glikol, który jako kraj importujemy. Dzięki instalacji zaopatrzymy rynek w 70 -80 procent zapotrzebowania. Będziemy produkować wodór. Prowadzimy rozmowy z samorządami, aby oczyścić wodór na potrzeby transportu. Ta inwestycja to ponad 430 mln zł, a całość inwestycji w Trzebini i w Jedliczu będzie przekraczać 1 mld zł – powiedział Obajtek. Dodał, że w zakresie wodoru prowadzone są zaawansowane rozmowy z  jednostkami samorządu terytorialnego w aglomeracji śląskiej i w Małopolsce

Dostarczać bioprodukty dla Trójmorza

-Zwiększymy produkcję do 100 tys. biodisiela do 2023 roku, co pozwoli osiągnąć poziom produkcji 400 tys. ton biodisiela. Zrealizujemy w ten sposób narodowy cel wskaźnikowy. Chcemy być mocni jeśli chodzi o bioprodukcję paliw, aby być jednym z głównych producentów w regionie Trójmorza – podkreślił.

Dodał, że podobnie jest z metanolem, którego głównym importerem jest Orlen, a niedługo w Polsce ma być głównym producentem. Podobne analizy dotyczą także inwestycji w biogazownie. – Chcemy bilansować produkcję z importem i eksportem – zakończył.

Paliwo dla niskoemisyjnego transportu

Poseł Krzysztof Kozik przeczytał list od Premiera RP, Mateusza Morawieckiego. – Nowa inwestycja zapewni produkcję glikolu w 75 procentach rynkowego zapotrzebowania. Powstaną nowe miejsca pracy. Budowa inwestycji na zakup kolejnej licencji w produkcji bioetanolu przysłuży się produkcji niskoemisyjnego paliwa dla transportu i rolnictwa – napisał w liście Premier.

Prezes Orlen Południe Jarosław Wróbel powiedział, że spółka rozpoczyna nowy etap rozwoju rafinerii. – To danie szansy na rozwój. Możemy udowodnić, że stworzymy wartość dodaną. Fabryka będzie gotowa za 28 miesięcy. Będziemy przetwarzać produkty rolne do produkcji ekologicznych biokomponentów.

Przyjdzie czas na produkcje metanolu w Orlen Południe?

Jak powiedział dziennikarzom prezes Obajtek po po uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę instalacji ekologicznego glikolu w Trzebini, na etapie studium wykonalności jest także projekt budowy instalacji produkcji metanolu z wykorzystaniem gazu ziemnego na Podkarpaciu.  – Zakładam, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w pierwszym kwartale 2020 roku – powiedział Obajtek dziennikarzom.  – Miałaby zostać zlokalizowana w Jedliczu. Potrzebę tej inwestycji argumentował, że Grupa Orlen importuje ok. 550 tys. ton metanolu rocznie, dlatego myśli o uruchomieniu własnej produkcji. –  Wstępnie rozważana jest instalacja o wydajności od ok. 700 tys. ton do ponad 1 mln ton rocznie- dodał Obajtek.

Ponad 1 mld zł nakładów na Orlen Południe

Łączne nakłady inwestycyjne, które PKN Orlen ma ponieść w najbliższych kilku latach w spółce Orlen Południe, mają wynieść ok. 1,2 mld zł.  – Na łączną kwotę 1,2 mld zł składa się nie tylko ponad 430 mln zł na instalację ekologicznego glikolu w Trzebini, ale także ponad 400 mln zł na budowę instalacji bioetanolu drugiej generacji w Rafinerii Jedlicze. Wydatki dotyczą także rozbudowa mocy produkcyjnych biodiesla z obecnych 260 tys. ton rocznie, początkowo o 25 tys. ton, a następnie, w ciągu 2 lat, o kolejne 100 tys. ton, do ok. 400 tys. ton – powiedział prezes Obajtek.

Glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w rafinerii Trzebinia, to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, kulek do paintballa i olejków zapachowych. Koszt inwestycji wyniesie około 400 mln zł.

Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową ma się zakończyć w 2021 roku. Wykonawcą inwestycji w Trzebini, która zostanie zrealizowana w systemie „pod klucz”, są polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, a druga w Europie.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Orlen inwestuje w biorafinerię