Bruksela ustępuje w sporze o Obwód Królewiecki, ale Rosjanie prą dalej

14 lipca 2022, 07:15 Alert

Komisja umożliwiła powrót przesyłu towarów przez Litwę do Obwodu Królewieckiego, ale Rosjanie oczekują dalszych ustępstw.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej znoszą blokadę przesyłu towarów przez terytorium Unii Europejskiej do eksklawy rosyjskiej wokół Królewca. Litwa podporządkowała się im i dostarcza towary drogami oraz kolejami.

Zmiana polityki Komisji nastąpiła pod presją Rosji, która straszyła eskalacją, jeżeli sankcje za atak na Ukrainę zatrzymają dostawy towarów do Obwodu Królewieckiego. Teraz władze tej eksklawy oraz federalne wyraziły oczekiwanie, że „nielegalna blokada” zostanie całkowicie zdjęta.

– Ta decyzja usuwająca restrykcje na określone produkty dostarczane koleją to demonstracja realizmu i zdrowego rozsądku – podało ministerstwo spraw zagranicznych Rosji w komentarzu dla Reutersa. Gubernator Królewca Anton Alichanow napisał na Telegramie, że będzie dążył do całkowitego zdjęcia restrykcji.

Sankcje ograniczające dostawy towarów do Obwodu Królewieckiego to element działań wprowadzonych w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Działania zbrojne Rosjan trwają, ale Unia Europejska ustępuje w obawie przed eskalacją.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Wiśniewska: Rosja chce uczynić wyłom w sankcjach z pomocą sporu o Obwód Królewiecki (ANALIZA)