Na skutek sankcji wskaźnik produkcji przemysłowej w Obwodzie Królewieckim spadł do około 90 procent. Władze zapowiedziały wzrost produkcji i osiągnięcie 114,2 procent wskaźnika. W tym celu planowane są inwestycje, w tym uruchomienie magazynu energii o mocy 4 GWh.
Na skutek sankcji gospodarczych wskaźnik produkcji przemysłowej Obwodu Królewieckiego wyniósł 82,4 procent w 2022 roku i 92,3 procent w 2023 roku. Rosyjski portal Neftegaz powołuje się na stanowisko Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, który planuje osiągnąć wynik 106,8-114,2 procent w latach 2024-2026. Jako szczególnie dotkliwe dla przemysłu królewieckiego wskazane zostały ograniczenia w transporcie lądowym, przez Litwę.
Władze deklarują realizacji 100 projektów w sektorze produkcyjnym. Obejmują one zarówno prace modernizacyjne jak i stworzenie nowych zakładów. Wśród tych inwestycji Neftegaz wymienia zakład firmy Atlantis produkujący nabiał w postaci serów, koktajli mlecznych i rodów czy skończenie kompleksu lakierniczego firmy Avtotor. W 2025 roku planowane jest uruchomienie magazynu energii, który jako pierwszy w Rosji osiągnie moc 4 GWh rocznie.
Obwód Królewiecki administracyjnie należy do Federacji Rosyjskiej, od głównego terytorium kraju oddziela go Litwa i Łotwa. Sankcje jakimi obłożono Rosję, są szczególnie dotkliwe wobec odseparowanego Królewca. Zakaz transportu lądowego przez terytorium Litwy wymusza korzystanie z droższych alternatyw.
Neftegaz / Marcin Karwowski