Oddala się porozumienie handlowe USA-Chiny. Rynki ropy są niespokojne

9 października 2019, 10:30 Alert
Alpine ropa tankowiec

Maleją szanse na rozwiązanie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, a od tego zależą losy ropy naftowej w najbliższym czasie – podają maklerzy.

Wpływ wojny handlowej na ceny ropy

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,49 USD, po zniżce ceny o 0,27 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,09 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,26 proc.

W czwartek mają rozpocząć się kolejne rozmowy handlowe amerykańskich i chińskich negocjatorów w Waszyngtonie. Tymczasem atmosfera związana z wzajemnymi relacjami staje się coraz bardziej napięta. Po tym, jak w poniedziałek USA umieściły 28 chińskich organizacji rządowych i handlowych na czarnej liście, oskarżając je o udział w represjach władz wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej, we wtorek amerykańska administracja zapowiedziała wprowadzenie restrykcji wizowych dla chińskich urzędników zaangażowanych w ten proceder.

„Losy ropy teraz w 100 procentach wiążą się z rozmowami handlowymi, a tu jakiś postęp wydaje się mało prawdopodobny” – mówi Jeffrey Halley, starszy analityk rynku w Oanda Asia Pacific Pte. „Jeśli to się potwierdzi do końca tego tygodnia, to ropa prawdopodobnie znajdzie się pod silną presją sprzedaży, a to zagrozi kluczowemu poziomowi WTI 50 USD/b” – dodaje.

Tymczasem w USA znów wzrosły zapasy ropy – o 4,13 mln baryłek – tak wynika z raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) To już czwarty z kolei tydzień wzrostu zapasów surowca. W środę oficjalne wyliczenia o zapasach paliw poda Departament Energii USA (DoE) – po 16.30. Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów o 1,95 mln baryłek. Ropa w USA na NYMEX staniała podczas poprzedniej sesji o 0,2 proc. W ub. tygodniu surowiec w USA stracił 5,5 proc.

Polska Agencja Prasowa

Obajtek: Orlen uzyskał część odszkodowań od Rosjan za niedostarczoną ropę (ROZMOWA)