Oettinger: Zawieszamy rozmowy o ustępstwach dla rosyjskich gazociągów

10 marca 2014, 10:10 Energetyka

Komisarz ds. energii Gunther Oettinger zapowiedział dziś, że do czasu zakończenia kryzysu na Ukrainie, Komisja Europejska zawiesza rozmowy z Rosją na temat ustępstw dla Gazociągu Południowego.

Rosjanie ubiegają się o wyłączenie South Stream spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego ograniczającego ich wpływ na infrastrukturę gazową w Europie. Zgodnie z trzecim pakietem energetycznym każdy gazociąg musi podlegać rozdziałowi właścicielskiemu, co oznacza, że jedna firma nie może naraz słać nią gazu i być jej operatorem. Trzeci pakiet uwzględnia także zasadę third party access, zakładającą wolny dostęp do przepustowości gazociągu dla wszystkich zainteresowanych. Te regulacje uderzają w rosyjski Gazprom.

Komisarz Oettinger zapowiedział, że wobec działań Rosjan na ukraińskim Krymie zawiesi rozmowy na temat zwolnienia South Stream z reżimu tych zasad antymonopolowych.

– Nie przyspieszę rozmów na temat gazociągów jak South Stream. Rozmowy na ten temat zostaną teraz odłożone na później – zadeklarował Niemiec w gazecie Die Welt. Ponownie przekonywał, że Europa nie musi się obawiać zablokowania dostaw gazu z Rosji, ponieważ dzięki ciepłej zimie zgromadziła odpowiednie zapasy surowca.

Rosja walczy także o zwolnienie z zasad antymonopolowych dla gazociągu OPAL, który obecnie w ograniczonym stopniu przepompowuje gaz z Gazociągu Północnego z północy na południe Niemiec. Zezwolenie na wykorzystanie całej przepustowości OPAL-u przez Rosjan pozwoliłoby im na przekierowanie większej ilości gazu płynącego obecnie przez Ukrainę do Nord Stream, co byłoby kolejną formą nacisku na Kijów. Agencja zarządzająca niemieckimi gazociągami zezwoliła już Rosjanom na wykorzystanie całej mocy OPAL ale decyzję musi zatwierdzić jeszcze Komisja Europejska, w której za energetykę odpowiada właśnie komisarz Gunther Oettinger.