AlertBezpieczeństwo

Polska otrzyma nie tylko Apache, ale i transfer technologii

Boeing AH-64E. Źródło: Wikimedia

Agencja Uzbrojenia podpisała dwie umowy offsetowe, obejmujące przekazanie technologii i kompetencji między innymi w zakresie napraw i remontów wybranych komponentów śmigłowców Apache.

Wojsko Polskie poinformowało o podpisaniu dwóch umów offsetowych w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej komponentów śmigłowców uderzeniowych Apache, które Polska zamierza pozyskać od Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza umowa została zawarta między Agencją Uzbrojenia a The Boeing Company i opiewa na siedem zobowiązań offsetowych, o łącznej wartości ponad 400 milionów złotych. Zobowiązują one do:

  • Przekazania kompetencji w ramach przeprowadzania przeglądów, napraw i remontów wybranych podzespołów AH-64E (Apache) w WZL-1 w Łodzi.
  • Szkolenia personelu obsługi technicznej AH-64E w Wojskowej Akademii Technicznej.
  • Oceny sprzętu Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych wytwarzanych przez Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne, pod kątem kompatybilności z Apache.


Druga umowa została zawarta między Agencją Uzbrojenia, a General Electric Company i obejmuje sześć rozwiązań offsetowych wartych ponad 530 milionów złotych. Zakładają pozyskanie kompetencji do obsługi technicznej silników turbowałowych w WZL-1 oddział w Dęblinie. Obejmujące transfer technologii, wiedzy „know-how” dotyczącej czynności serwisowych i naprawczych do poziomu D włącznie. Silniki są wykorzystywane również w innych śmigłowcach USA: AW101, AW 149 czy S-70i Black Hawk.

– Ostatecznym efektem realizacji zobowiązań offsetowych będzie ustanowienie nowych zdolności w WZL-1 w Łodzi wraz z Oddziałem w Dęblinie, które pozwolą utrzymać przez ten zakład rolę wiodącego podmiotu wspomagającego SZ RP w zabezpieczaniu eksploatacji śmigłowców oraz umożliwią stopniowe przejście z obsługiwania i napraw techniki postradzieckiej na wsparcie nowo pozyskiwanego sprzętu zgodnego ze standardami NATO. Ponadto WAT pozyska oprzyrządowanie wspierające rozwój laboratorium zaawansowanych konstrukcji kompozytowych oraz zdolności kształcenia i szkolenia w zakresie obsługi technicznej tych silników, a także powstanie tam Centrum Szkoleniowe Obsługi Silników WAT – czytam na stronie Wojska Polskiego.

Wojsko Polskie / X / Marcin Karwowski

Aleksandrowicz: Czy Polska jest gotowa na transfer koreańskiej technologii wojskowej? (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X