Polska otrzyma nie tylko Apache, ale i transfer technologii

5 sierpnia 2024, 14:00 Alert

Agencja Uzbrojenia podpisała dwie umowy offsetowe, obejmujące przekazanie technologii i kompetencji między innymi w zakresie napraw i remontów wybranych komponentów śmigłowców Apache.

Boeing AH-64E. Źródło: Wikimedia

Wojsko Polskie poinformowało o podpisaniu dwóch umów offsetowych w zakresie wsparcia, napraw i obsługi technicznej komponentów śmigłowców uderzeniowych Apache, które Polska zamierza pozyskać od Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza umowa została zawarta między Agencją Uzbrojenia a The Boeing Company i opiewa na siedem zobowiązań offsetowych, o łącznej wartości ponad 400 milionów złotych. Zobowiązują one do:

  • Przekazania kompetencji w ramach przeprowadzania przeglądów, napraw i remontów wybranych podzespołów AH-64E (Apache) w WZL-1 w Łodzi.
  • Szkolenia personelu obsługi technicznej AH-64E w Wojskowej Akademii Technicznej.
  • Oceny sprzętu Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych wytwarzanych przez Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne, pod kątem kompatybilności z Apache.


Druga umowa została zawarta między Agencją Uzbrojenia, a General Electric Company i obejmuje sześć rozwiązań offsetowych wartych ponad 530 milionów złotych. Zakładają pozyskanie kompetencji do obsługi technicznej silników turbowałowych w WZL-1 oddział w Dęblinie. Obejmujące transfer technologii, wiedzy „know-how” dotyczącej czynności serwisowych i naprawczych do poziomu D włącznie. Silniki są wykorzystywane również w innych śmigłowcach USA: AW101, AW 149 czy S-70i Black Hawk.

– Ostatecznym efektem realizacji zobowiązań offsetowych będzie ustanowienie nowych zdolności w WZL-1 w Łodzi wraz z Oddziałem w Dęblinie, które pozwolą utrzymać przez ten zakład rolę wiodącego podmiotu wspomagającego SZ RP w zabezpieczaniu eksploatacji śmigłowców oraz umożliwią stopniowe przejście z obsługiwania i napraw techniki postradzieckiej na wsparcie nowo pozyskiwanego sprzętu zgodnego ze standardami NATO. Ponadto WAT pozyska oprzyrządowanie wspierające rozwój laboratorium zaawansowanych konstrukcji kompozytowych oraz zdolności kształcenia i szkolenia w zakresie obsługi technicznej tych silników, a także powstanie tam Centrum Szkoleniowe Obsługi Silników WAT – czytam na stronie Wojska Polskiego.

Wojsko Polskie / X / Marcin Karwowski

Aleksandrowicz: Czy Polska jest gotowa na transfer koreańskiej technologii wojskowej? (ROZMOWA)