Współpraca na Morzu Bałtyckim ma być jednym z działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i jedną z dróg wyjścia z obecnego kryzysu. Na szczycie w Danii ustalono cel na rozbudowę offshore do 2030 roku.
W stolicy Danii, podczas szczytu The Baltic Sea Energy Security Summit, o którym pisaliśmy w BiznesAlert.pl zapowiadając wizytę na duńskiej wyspie Bornholm, przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej, rozmawiali o kryzysie energetycznym i rozwiązaniach na ten czas. Jednym z planowanych działań ma być rozwoju współpracy na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z podpisaną deklaracją, do 2030 roku zostanie rozbudowany offshore na Morzu Bałtyckim, który będzie przynosić zrównoważoną energię dla państw UE. Powodem podjętych kroków jest nałożony nacisk na uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii w związku z trwającą agresją Federacji na Ukrainie.
– Powinniśmy zawsze brać pod uwagę fakt, że Rosja wykorzystuje energię jako broń w walce. Dlatego właśnie bezpieczeństwo energetyczne jest chyba nawet ważniejsze w tej chwili niż transformacja energetyczna, bo tej drugiej nie ma bez bezpieczeństwa energetycznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Rozbudowa offshore na Morzu Bałtyckim
Rozmowy o przyszłości energetycznej Unii Europejskiej, zakończyły się podpisaniem deklaracji o wzmocnieniu współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Wspólne plany to między innymi rozbudowa energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Przedstawiciele rządów przyjęli za cel, aby zbudować na Bałtyku infrastrukturę, która pozwoli na produkcję 16,9 MW energii, czyli siedmiokrotnie więcej niż obecnie. Zgodnie z założeniami plan ma zostać zrealizowany do 2030 roku.
– Musimy oczywiście współpracować, zwracać się ku godnym zaufania partnerom. W tej chwili spotykamy się w obliczu kryzysu, ale spotykamy się też, by rozmawiać o współpracy w przyszłości – zapewnił premier.
Te działania mają sprzyjać planom dekarbonizacji gospodarek państw członkowskich UE. Jednocześnie politycy zdeklarowali, że chcą rozwijać odnawialne źródła energii i tym samym wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego.
W szczycie odbywającym się w Danii wzięli udział przedstawiciele Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy i Szwecji oraz Łotwy. W rozmowach brała udział również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Maria Andrzejewska
Niemcy i Duńczycy chcą rozbudować farmy wiatrowe wokół Bornholmu. Premier leci na rozmowy