Oficer Bundeswehry został oskarżony o szpiegowanie sporu o Nord Stream 2 na rzecz Rosji

4 kwietnia 2022, 09:00 Alert

Żołnierz Bundeswehry miał szpiegować na rzecz wywiadu rosyjskiego w związku z gazociągiem Nord Stream 2 objętym obecnie sankcjami USA i zamrożonym w Niemczech.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels

Ralf G. miał szpiegować w sprawie projektu Nord Stream 2 na rzecz Rosji. Prokurator generalny Niemiec zarzucił mu pierwszego kwietnia działalność na szkodę jego kraju oraz NATO. Ten oficer Bundeswehry był zastępcą jednego z biur armii niemieckiej w regionie. Od października 2014 roku miał kontakt ze Służbą Wywiadu Zagranicznego Rosji, a od marca 2020 roku przekazywał mu dokumenty oraz informacje przy wielu okazjach.

Żołnierz oskarżony przez prokuraturę miał przekazywać informacje o gospodarce oraz konsekwencjach sankcji gospodarczych nałożonych przez Zachód na Rosję po nielegalnej aneksji Krymu. Miał także śledzić dyskusję o spornym projekcie Nord Stream 2. W zamian miał otrzymywać zaproszenia na konferencje organizowane przez agencje rządowe Rosjan.

Atak Rosji na Ukrainę spowodował, że USA objęły projekt ukończonego gazociągu z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2 sankcjami, a Berlin zamroził jego certyfikację niezbędną do rozpoczęcia dostaw.

Berliner Zeitung/Wojciech Jakóbik