Sędzia zbiegły na Białoruś brał udział w wojnie informacyjnej przeciwko Polsce

9 maja 2024, 17:15 Alert

Prokuratura Krajowa zgromadziła dowody pozwalające stwierdzić, że sędzia Sądu Najwyższego zbiegły na Białoruś brał udział w wojnie informacyjnej Białorusi i Rosji przeciwko Polsce.

Sąd. Źródło: freepik
Sąd. Źródło: freepik

Zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują, że Tomasz Szmydt brał udział w wojnie hybrydowej w postaci wojny informacyjnej prowadzonej przez Republikę Białoruś i Federację Rosyjską przeciwko Polsce – orzekła Prokuratura Krajowa.

Sędzia Tomasz Szmydt miał to robić „poprzez uczestnictwo w programach propagandowych białoruskich i rosyjskich mediów rządowych, rozpowszechnianie za pośrednictwem swoich kont na portalach społecznościowych, w tym rosyjskojęzycznych, oświadczeń przedstawiających Polskę jako niesamodzielny podmiot w stosunkach międzynarodowych zmierzający do wywołania konfliktu z Rosją i Białorusią, czym działał na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej”. – Podejmowane przez Tomasza Szmydta działania miały służyć podważaniu międzynarodowej pozycji Polski i prowadzonej polityki międzynarodowej oraz wywołaniu wewnętrznych napięć. Wypowiedzi Tomasza Szmydta, uwiarygadniane powoływaniem się na status polskiego sędziego, zostały wykorzystane przez władze białoruskie i rosyjskie dla ich celów propagandowych polegających na szerzeniu narracji oskarżającej Polskę o niesamodzielną politykę mającą na celu destabilizację Białorusi i Ukrainy – czytamy dalej.

Prokuratura zarzuca mu czyny z art. 130 § 1 i 5 kk. czyli udziałowi w działaniach obcego wywiadu. – Z uwagi na to, że Tomasz Szmydt nie przebywa aktualnie na terytorium Polski zasadnym było zwrócenie się do Sądu Dyscyplinarnego przy NSA również o wydanie zezwolenia na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – informuje Prokuratura. – Sąd Dyscyplinarny przy Naczelnym Sądzie Administracyjnym w dniu dzisiejszym uwzględnił wniosek prokuratora i wyraził zgodę na pociągnięcie Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.  Decyzja ta po uzyskaniu przymiotu prawomocności spowoduje utratę immunitetu sędziego w tej sprawie, co pozwali na wydanie wobec niego postanowienia o przedstawieniu zarzutu popełnienia czynu z art. 130 § 1 i 5 kk, skierowanie wniosku do Sądu o wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, a następnie wydanie przez prokuratora listu gończego, z uwagi na jego przebywanie poza granicami Polski. Umożliwi to wdrożenie poszukiwań Tomasza Szmydta zarówno ogólnokrajowych, jak  i międzynarodowych.

Sędzia Szmydt wyjechał szóstego maja na Białoruś i zwrócił się tam o azyl. Przekonuje, że może tam korzystać z wolności słowa i krytykuje politykę Polski.

Prokuratura Krajowa / Wojciech Jakóbik