Zachód wywiera presję na Grecję i Hiszpanie, aby niezwłocznie wsparły Ukrainę

22 kwietnia 2024, 12:45 Alert

Według informacji Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli przedstawiciele innych krajów Unii nakłaniali Grecję i Hiszpanię do niezwłocznego przekazania systemów obrony powietrznej Ukrainie.

System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.
System Patriot w Turcji. Fot. Departament Obrony USA.

Financial Times poinformował o silnej presji pod jaką znajduje się Grecja i Hiszpania, aby przekazały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Wpływ wywierają inne kraje Unii Europejskiej i NATO. Po ostatnich atakach Rosji na Ukrainę Kijów zaapelował do sojuszników o przesłanie siedmiu systemów obrony powietrznej. Jest to skutek wzmożonych ataków Rosji na Ukrainę, których skutkiem m.in. było uszkodzenie Elektrociepłowni Trypilska zaopatrującej Kijów.

– Patrioty mogą być nazwane systemami obrony powietrznej tylko wtedy gdy pracują i chronią życia, a nie gdy stoją nieruchomo gdzieś w magazynie bazy – napisał prezydent Wołodymyr Zelensky na swoim profilu na Twitterze/X.

– Patrioty są potrzebne w ukraińskich rękach już teraz. Nowoczesne myśliwce są potrzebne na ukraińskim niebie. Rosyjskie rakiety i irańskie szahidy muszą zostać pokonane, aby w przyszłości ruiny nie przeważyły nad życiem – dodał.

 

Niemcy zadeklarowały przekazanie systemu Patriot. Financial Times powołuje się na swoje źródła, według których podczas szczytu w Brukseli inni przywódcy Unii Europejskiej nakłaniali premierów Grecji i Hiszpani do przekazania swoich systemów obrony powietrznej. Agencja przekazuje, że zwolennicy natychmiastowej pomocy Ukrainie użyli argumentu, że potrzeby Grecji i Hiszpanii nie są tak duże jak Ukrainy.

Źródła Financial Times poinformowały, że Zachód ma mniejsze oczekiwania wobec polskich i rumuńskich Patriotów, w związku z bliską granicą z ogarniętą wojną Ukrainą.

– Mówiąc szczerze są kraje, które nie potrzebują na ten moment systemów obrony powietrznej – powiedział jeden z unijnych dyplomatów w rozmowie z Financial Times. – Każdy kraj jest proszony by podzielił się tym na czym może oszczędzić.

Ministerstwa obrony obu krajów odmówiły komentarza na pytanie agencji.

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocy USA dla sojuszników. Obejmuje on 60 miliardów dolarów na rzecz obronności Ukrainy. Ustawa oczekuje na głosowanie senatu.

Financial Times / Marcin Karwowski

Przełom wsparcia USA na rzecz Ukrainy z polskim śladem