Oligarcha powiązany z Łukaszenką nowym eksporterem paliw z Białorusi?

22 października 2020, 16:45 Alert

22 października w Białoruskim Paliwowym Domu Handlowym doszło do aukcji elektronicznej sprzedaży 1,2 mln ton oleju opałowego w okresie listopad 2020-wrzesień 2021 roku. Sprzedającym jest tajemnicza spółka Nowa Kompania Naftowa.

Tankowiec NS Captain
Tankowiec NS Captain fot. Cengiz Tokgöz

Spółka widmo eksportuje z Białorusi

Wysyłka ma następować w formule FOB Incoterms (Free on Board), gdzie to kupujący odpowiada m.in za transport i oclenie ładunku. Umowy ustalone zostały na porty na Łotwie, Estonii i w Rosji.

Nowa Kompania Naftowa została zarejestrowana w marcu 2020 roku w Mińsku. Nie posiada witryny ona internetowej. Również skład spółki nie są znane publicznie. Biełneftachim poinformował media, że spółka ta nie jest częścią koncernu. Jak informują białoruscy dziennikarze, nowo powstała firma stanowi alternatywę dla Białoruskiej Kompanii Naftowej, będącej dotychczas wyłącznym eksporterem białoruskich produktów naftowych. BKN była również odpowiedzialna za organizowanie alternatywnych dostaw ropy naftowej na Białoruś.

Według śledztwa białoruskich dziennikarzy, spółka NKN może być założona przez dwóch prołukaszenkowskich oligarchów Aleksieja Oleksina oraz Mikołaja Worobju. Istnieje prawdopodobieństwo, że sankcje zachodnie uderzą w aktywa BNK, co spowodowało chęć powołania alternatywy.

Biłarusskij Partizan/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Gorący sierpień na Białorusi. Czy nastąpi przesilenie?