W trakcie odbywającego się w Waszyngtonie szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych, 66 państw zasygnalizowało zamiar osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zdaniem ONZ to istotny sposób zapobiegania katastrofalnym, długoterminowym skutkom zmiany klimatu.
– Do grupy 66 państw, które do 2050 roku chcą osiągnąć neutralność klimatyczną, dołączyło również 10 regionów, 1o2 miasta, 93 firmy oraz 12 inwestorów – poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. – Kryzys klimatyczny to wyścig, który przegrywamy, ale możemy go jeszcze wygrać – dodał.
Przed rozpoczęciem szczytu prezydent Francji oskarżył Polskę o blokowanie walki ze zmianami klimatu i realizacji unijnej polityki klimatycznej. W odpowiedzi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził, że Polska swoim zaangażowaniem w COP24 pokazała, że podchodzi poważnie do problematyki klimatycznej. Zaznaczył jednak, że zanim na poziomie europejskim zostaną podjęte decyzje w sprawie neutralności klimatycznej, Polska oczekuje jasnych zasad podziału obciążeń. Pod koniec czerwca w trakcie szczytu Rady Europejskiej, szefowie rządów unijnych państw mieli formalnie zobowiązać Komisję Europejską i Radę UE do stworzenia ram mających zapewnić osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Odpowiednie zapisy zostały jednak zablokowane przez Polskę, Czechy, Węgry oraz Estonię.
AFP/Piotr Stępiński