Szymański: Polska pokazała, że poważnie podchodzi do zmian klimatu

23 września 2019, 15:00 PAP
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w Sejmie. Fot. BiznesAlert.pl
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w Sejmie. Fot. BiznesAlert.pl

Polska swoim zaangażowaniem w COP24 pokazała, że podchodzi poważnie do problematyki klimatycznej; zanim podejmiemy europejskie decyzje w sprawie neutralności klimatycznej, Polska oczekuje jasnych zasad podziału obciążeń – powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wypowiedź Emmanuela Macrona

Na pokładzie samolotu lecącego do USA, prezydent Francji Emmanuel Macron przypomniał, że w czerwcu na szczycie UE cztery kraje członkowskie – Polska, Czechy, Estonia i Węgry – zablokowały zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką wszystkie państwa unijne miałyby osiągnąć do 2050 r. Według dziennika „Le Parisien” prezydent Francji wskazał, że odpowiedzialna jest za to Polska. „Prawda jest taka, że jest jeden (kraj – PAP), który wszystko blokuje; to Polska” – powiedział Macron.

Macron karci Polskę. ,,To ona blokuje walkę ze zmianami klimatu”

Polska oczekuje jasnych zasad

Szymański pytany przez PAP o komentarz do wypowiedzi prezydenta Francji powiedział, że Polska zaangażowaniem w organizację COP24 pokazała, że poważnie podchodzi do kwestii klimatu. „Polska swoim zaangażowaniem w COP24, jako prezydencja globalnego procesu klimatycznego pokazała, że podchodzi poważnie do problematyki klimatycznej” – podkreślił wiceszef MSZ. „Decyzje o kolosalnym wpływie na produkcję i ceny energii, na zasady funkcjonowania całego europejskiego przemysłu, w końcu na nasze rolnictwo, transport czy mieszkalnictwo nie mogą być podejmowane bez wiarygodnej analizy. Zanim podejmiemy europejskie decyzje w sprawie neutralności klimatycznej, Polska oczekuje jasnych zasad podziału obciążeń oraz zasad kompensacji dla najbardziej narażonych grup społecznych, branż gospodarki i regionów” – dodał.

Szczyt klimatyczny w Nowym Jorku

Szymański podkreślił, że rząd nie podejmuje decyzji gospodarczych „na ślepo”. „Nie podejmujemy strategicznych decyzji gospodarczych na ślepo. W ten sposób uczymy się na poniekąd francuskich błędach, które za sprawą decyzji dotyczących cen energii doprowadziły do niedawnych zamieszek społecznych (żółte kamizelki – PAP) w całej Francji na niespotykaną skalę” – powiedział wiceszef MSZ. „Polska swoją transformację klimatyczną chce przeprowadzić inaczej” – podkreślił Szymański. W poniedziałek w Nowym Jorku odbędzie się szczyt klimatyczny zorganizowany w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezmą w nim udział szefowie rządów i państw z ok. 60 krajów, w tym prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Francji.

Polska Agencja Prasowa