ONZ: Dotychczasowe cele klimatyczne to za mało, by spełnić założenia porozumienia paryskiego

27 października 2021, 14:15 Alert

ONZ ostrzega, że ​​przedłożone dotychczas plany klimatyczne redukcji emisji są niewystarczające, by osiągnąć cel ograniczenia wzrostu globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z czasami przedindustrialnymi. Według symulacji, z obecnymi celami wzrost ten wyniesie 2,7 stopnia Celsjusza, co miałoby katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.

Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay
Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay

ONZ ostrzega państwa przed COP26

ONZ ostrzega państwa członkowskie przed COP26, że przedstawione dotychczas plany redukcji emisji CO2 są niewystarczające do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. – Nie jesteśmy nawet blisko miejsca, w którym nauka mówi, że powinniśmy być – powiedziała szefowa sekretariatu ONZ ds. klimatu Patricia Espinosa. Plany przedłożone przez wszystkie 192 uczestniczące państwa spowodują wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych o około 16 procent do 2030 roku w porównaniu z 2010 rokiem. Według ekspertów można przewidzieć globalny wzrost temperatury o 2,7 stopnia.

W 2015 roku w Paryżu ponad 190 krajów uzgodniło cel ograniczenia globalnego ocieplenia do znacznie poniżej 2 stopni, jeśli to możliwe do 1,5 stopnia, w porównaniu z erą przedindustrialną. Chociaż wiele krajów odnowiło lub poprawiło swoje plany, tendencja nadal zmierza w tym samym kierunku.

Espinosa wezwała wszystkie rządy do znacznego zwiększenia wysiłków. – Nieosiągnięcie celów ograniczenia temperatury doprowadzi do destabilizacji świata i niekończących się cierpień, zwłaszcza wśród tych, którzy w najmniejszym stopniu przyczynili się do emisji gazów cieplarnianych w ziemskiej atmosferze – powiedziała szefowa sekretariatu ONZ ds. klimatu. Aby zapłacić za restrukturyzację gospodarki i działania adaptacyjne w państwach rozwijających się, bogate kraje powinny dostarczać 100 mld dolarów rocznie.

Według nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), od początku industrializacji w atmosferze nigdy nie było tak dużo dwutlenku węgla, jak w zeszłym roku. Według nowego raportu wzrost rok do roku był nawet wyższy niż średni wzrost w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

W najbliższą niedzielę w Szkocji rozpocznie się konferencja klimatyczna COP26. Podczas konferencji około 200 krajów chce negocjować, w jaki sposób osiągnąć cel sformułowany w Paryżu w 2015 roku, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia w stosunku do czasów przedindustrialnych, jeśli to możliwe. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jako gospodarz spotkania wyraził ostatnio sceptycyzm co do oczekiwań związanych ze spotkaniem.

Spiegel/Michał Perzyński