OPEC+ będzie pilnować przestrzegania porozumienia naftowego. Arabia i Rosja przedstawią szczegóły

8 czerwca 2020, 06:00 Alert
OPEC non-OPEC
Konferencja prasowa OPEC+. Od lewej: rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak, saudyjski minister ropy, gospodarki i zasobów mineralnych Khalid al-Falih przewodniczący OPEC, sekretarz generalny OPEC Mohhamed Barkindo z Nigerii. Fot. BiznesAlert.pl

Szczyt online OPEC+ zakończył się przedłużeniem okresu obowiązywania największych cięć, ale skupił się głównie na dopilnowaniu, aby tym razem kraje członkowskie zrealizowały je w pełni. Arabia Saudyjska i Rosja mają zdradzić więcej na ten temat na dodatkowej konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie.

Kraje OPEC+ przedłużą cięcia o 9,7 mln baryłek dziennie zaplanowane na maj i czerwiec 2020 roku do lipca. Państwa, które dotąd nie wywiązały się z cięć, mają je uzupełnić do września 2020 roku.

Wspólna Ministerialna Komisja Monitorująca (JMMC) OPEC+ ma rewidować stan rynku, cięć i zgodność z celami porozumienia naftowego, spotykając się co miesiąc do grudnia 2020 roku. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2020 roku. Następny szczyt OPEC+ ma się odbyć 1 grudnia 2020 roku w Wiedniu na żywo. W całym 2020 roku zapotrzebowanie na ropę ma spaść o 9 mln baryłek dziennie.

Ministrowie odpowiedzialni za energetykę w Arabii Saudyjskiej i Rosji wystąpią na konferencji prasowej 8 czerwca o godzinie 13.00 czasu moskiewskiego, by zdradzić więcej szczegółów na temat ustaleń szczytu OPEC+.

Reuters/TASS/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Porozumienie naftowe z przymrużeniem oka (ANALIZA)