OPEC+ przedstawi plan uzupełnienia braków porozumienia naftowego

24 czerwca 2020, 07:00 Alert

Angola, Brunei, Gabon i Nigeria przedstawiły plan ograniczenia wydobycia ropy w zgodzie z porozumieniem naftowym OPEC+. Dotąd nie wywiązały się z kwot ustalonych w układzie. Szczegóły mają zostać przedstawione na konferencji prasowej.

Ministrowie grupy OPEC+. fot. Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej
Ministrowie grupy OPEC+. fot. Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej

Grupa OPEC+ zdecydowała o wspólnym ograniczeniu wydobycia w okresie maj-lipiec o 9,7 mln baryłek dziennie. Mimo to nie wszystkie kraje wywiązały się z kwot rozdzielonych między nie. Irak, który zrealizował układ w 46 procentach, ma w następnych trzech miesiącach ograniczyć wydobycie o dodatkowe 573 tysiące baryłek dziennie. Nigeria, która także nie wywiązała się z układu ma ograniczyć wydobycie o w sumie 180 tysięcy baryłek dziennie do września 2020 roku.

Bloomberg podaje, że szczegółowe ustalenia odnośnie do planu wypełnienia w całości porozumienia naftowego zostaną przedstawione na konferencji prasowej, której data nie jest jeszcze znana. Ropa Brent kosztuje już 42,51 dolarów za baryłkę notując stabilny wzrost od początku czerwca. Podobnie jest z mieszanką WTI, której baryłka jest warta ponad 40 dolarów.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Porozumienie naftowe walczy o wiarygodność