Open Grid Europe jest podzielony co do roli Rosji w transformacji energetycznej Niemiec

3 grudnia 2021, 17:30 Alert

Open Grid Europe (OGE) zorganizował 2 grudnia coroczną dyskusję na temat roli infrastruktury energetycznej dla Europejskiego Zielonego Ładu. Dr. Jörg Bergmann, rzecznik zarządu OGE, zaznaczył, że najważniejsza dla Europejskiego Zielonego Ładu jest rozbudowa i modernizacja sieci przesyłowych i infrastruktury w zakresie energii elektrycznej oraz gazu. Zdaniem Bergmanna należy jak najszybciej implementować do systemu zielony wodór, ale aby to było możliwe, pomostowym źródłem energii będzie niebieski wodór.

fot. Nord Stream 2
fot. Nord Stream 2

Stephan Singer, który reprezentuje “Climate Action Network”, czyli sieć 1500 organizacji pozarządowych na rzecz ochrony środowiska i klimatu, sprzeciwił się stanowczo budowie infrastruktury dla kopalnych źródeł energii. Singer jest przeciwny uruchomieniu dostaw gazu ziemnego z Rosji przez gazociąg Nord Stream 2. – Zamiast gazu ziemnego, Niemcy powinny importować zielony wodór tym rurociągiem – proponuje Singer.

Zastępca Dyrektora Generalnego Federacji Przemysłu Niemieckiego, Holger Lösch, nie jest pewien czy Niemcy naprawdę potrzebują aż tyle gazu z Rosji. Z jego punktu widzenia Europa nie potrzebuje gazu z Rosji i powinna skupić się na rozwoju własnych technologii. W związku z tym konieczne są dalsze kroki w kierunku przemysłowego skalowania własnych mocy produkcyjnych wodoru w Europie.

Kerstin Westphal z renomowanej niemieckiej fundacji Nauka i Polityka (SWP) zachęca do kontynuacji czystej „Realpolitik” w relacjach z Rosją. – Wzrost cen gazu to sygnał alarmowy, że doszło do uzależnienia od dostaw Gazpromu. Gazprom chce powrócić do długoterminowych kontraktów zamiast mechanizmów europejskiego rynku wewnętrznego i transakcji spotowych – powiedziała.

Aleksandra Fedorska