Operator Nord Stream 2 odwołuje się do sądu ws. unijnej dyrektywy gazowej

2 listopada 2021, 10:15 Alert
fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Operator projektu Nord Stream 2, firma Nord Stream 2 AG, odwołała się do niemieckiego Najwyższego Sądu Federalnego od orzeczenia Sądu Najwyższego Krajowego w Dusseldorfie w sprawie wyłączenia spod norm unijnej dyrektywy gazowej tego przedsięwzięcia.

Nord Stream 2 AG ocenia, że ​​jest bezprawnie dyskryminowana, biorąc pod uwagę, że wszystkie inne gazociągi transportujące gaz do Unii Europejskiej, w które dokonano inwestycji przed wejściem w życie nowych przepisów, kwalifikują się do takiego zwolnienia. 25 sierpnia Sąd Najwyższy w Dusseldorfie odrzucił odwołanie operatora Nord Stream 2, spółki Nord Stream 2 AG, o zwolnienie go z wymogów unijnej dyrektywy. Spółka odwołała się od decyzji niemieckiej federalnej agencji sieci (Bundesnetzagentur – BnetzA), która odrzuciła jej wniosek o wyłączenie spod unijnego prawa.

Zgodnie z zapisami dyrektywy gazowej, gazociągi muszą m.in mieć rozdział właścicielski, dopuszczać innych uczestników rynku do przepustowości, a także mieć niezależnie ustalone taryfy przesyłowe.

Nord Stream 2 AG/Mariusz Marszałkowski

Minister energetyki Ukrainy: Europa musi powstrzymać Gazprom przed stworzeniem sztucznego niedoboru gazu (ROZMOWA)