Orban odwiedza Chiny. Premier Węgier popiera plan pokojowy Xî

8 lipca 2024, 11:15 Alert

Premier Węgier Viktor Orban spotkał się w poniedziałek z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, aby omówić potencjalne porozumienie pokojowe dotyczące Ukrainy. Niespodziewana wizyta Orbana w Pekinie miała miejsce kilka dni po jego rozmowach z Władimirem Putinem, które wywołały oburzenie niektórych liderów Unii Europejskiej.

Wiktor Orban

Orban i Xi spotkali się w Państwowym Domu Gościnnym Diaoyutai w Pekinie, jak podały chińskie media państwowe. Orban opisał to spotkanie jako trzeci etap „misji pokojowej”, którą prowadzi bez wsparcia Komisji Europejskiej ani Ukrainy.

Orban spotyka się z Xi po wizycie w Moskwie, która wzburzyła UE

Orban, krytyk zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy i lider UE utrzymujący najcieplejsze stosunki z Xi i Putinem, napisał na swoim oficjalnym koncie na X: „Misja Pokojowa 3.0.”, gdy wylądował w Pekinie.

Chiny, mające bliskie więzi z Rosją, promują sześciopunktowy plan pokojowy wydany wspólnie z Brazylią w maju, proponujący międzynarodową konferencję pokojową „w odpowiednim czasie” oraz równy udział Ukrainy i Rosji.

Ukraina stara się zyskać szerokie globalne poparcie dla swoich propozycji zakończenia wojny z Rosją przed rozpoczęciem rozmów z Putinem. W zeszłym miesiącu w Szwajcarii odbył się wielki międzynarodowy szczyt, na który Moskwa nie została zaproszona.

Jednak cel Kijowa, jakim jest izolowanie Rosji, napotyka na opór. Chiny nie uczestniczyły w szwajcarskim spotkaniu i zdobyły poparcie Moskwy dla swojego planu pokojowego. Premier Indii Narendra Modi ma odwiedzić Rosję jeszcze w tym tygodniu, a Ukraina prawdopodobnie będzie na porządku obrad.

Reuters / Mateusz Gibała

Premier Węgier po objęciu prezydencji w UE uda się z wizytą do Putina