Orkady, czyli inspirująca kolebka morskiej energetyki. Spięcie

25 sierpnia 2023, 07:30 Energetyka

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie dziennikarze BiznesAlert.pl Jacek Perzyński i Jędrzej Stachura rozmawiają o Orkadach jako miejscu, gdzie pierwsze kroki stawiała energetyka wiatrowa, a obecnie prowadzone są tam eksperymenty z wykorzystaniem energii pływów morskich i fal.

Grafika: Mikołaj Teperek
Grafika: Mikołaj Teperek

– Niemal żadne inne miejsce na świecie nie jest tak narażone na fale morskie jak Orkady. Prądy morskie osiągają w pobliżu wysp prędkość 4 m/s, a fale sięgają 19 metrów i często wieją tam huraganowe wiatry. Orkady to idealne miejsce do rozwoju nowych zeroemisyjnych innowacji – zauważa Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

– W latach 50. wyspy te były już miejscem, gdzie wdrażano pierwsze zeroemisyjne technologie. Wtedy po raz pierwszy do brytyjskiej sieci podłączono eksperymentalną turbinę wiatrową, która wyprodukowała pierwszą energią z wiatru. Jednak nie przetrwała ona trudnych warunkach atmosferycznych, jakie panują na Orkadach – podkreśla.

– 60 lat później w branży offshore wprowadzono wiele udoskonaleń i obecnie energia wiatrowa w 100 procentach zasila całe Orkady. To pokazuje, że nowe technologie wymagają czasu, nim staną się efektywne na skalę masową – mówi.

– W 2003 roku powstało Europejskie Centrum Energii Morskiej (EMEC), które skupia się tylko na jednym celu – stworzeniu laboratorium mającym na celu opracowywanie nowych technologii elektrowni pływowych i falowych oraz testowanie ich w praktyce – tłumaczy Perzyński.

– Orkady to kolebka morskiej energii, jednak nowatorskie instalacje nie są jeszcze gotowe do seryjnej produkcji, a koszty konserwacji i generowania energii wciąż są za wysokie. Ponadto nie wszystkie testy kończą się sukcesem, a naukowcom zajmie jeszcze sporo czasu zanim ich instalacje zostaną skomercjalizowane – wskazuje.

– Orkady być może będą niegdyś dla energii pływów tym samym czym Dolina Krzemowa dla komputerów – miejscem, gdzie wszystko się zaczęło i kolebką prawdziwej rewolucji energetycznej. Przyszłość Orkadów powinna nas inspirować – podsumowuje Jacek Perzyński, redaktor BiznesAlert.pl.

Najnowszy odcinek Spięcia mogą Państwo znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud.