Polska energetyka walczy ze skutkami orkanu Fryderyka

19 stycznia 2018, 06:00 Alert

Z powodu wielkich i gwałtownych opadów śniegu w Wielkopolsce ok. 25 tys. odbiorców w regionie jest pozbawionych energii elektrycznej. Straż Pożarna w związku z warunkami atmosferycznymi odnotowała już ok. 100 wezwań.

Fot. Pixabay, godamned

Enea i Energa usuwają szkody

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Enei Operator Danuta Tabaka, bez dostępu do energii elektrycznej jest w Wielkopolsce łącznie ok. 25 tys. odbiorców. Sytuacja najgorzej wygląda w okolicach Gniezna, Piły, Szamotuł i Wrześni.

W związku z gwałtownymi opadami śniegu nad Wielkopolską, PSP odebrała już ok. 100 wezwań w regionie. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu tłumaczył PAP, że interwencje związane były głównie z opadami śniegu i śliską nawierzchnią. Z powodu silnych opadów śniegu w czwartek po południu w stolicy regionu tworzyły się gigantyczne korki, a miejskie autobusy notowały ponadgodzinne opóźnienia.

Znacznie mniejsze szkody odnotowała gdańska Grupa Energa. Rzecznik firmy, Adam Kasprzyk poinformował na jednym z portali społecznościowych,  że na terenie działalności spółki „jak na razie orkan Fryderyka nie wyrządza większych szkód. Bez awarii masowych. Jeśli są wyłączenia usuwamy na bieżąco”.

IMGW ostrzega 

W godzinach popołudniowych doszło także do dwóch wypadków autobusów: w powiecie grodziskim i powiecie szamotulskim. W tym ostatnim do rowu wpadł autobus przewożący dzieci. W obu zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń. IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw, na terenie 7 z nich przewidywany jest m.in. silny wiatr, który w porywach może osiągnąć od 90 do 110 km/h. Trudne warunki mogą się utrzymać do piątku.

Dla całego obszaru województw – lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Na tym terenie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach od 90 km/h do 110 km/h. Wiatr wiał będzie z południowego zachodu i zachodu.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje także na terenie części województw – śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr będzie wiał z kierunku południowego, skręcającego w kierunku zachodnim. Miejscami spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące silnego wiatru zostały wydane dla ośmiu województw – mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz dla części województw – kujawsko-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

MSWiA monitoruje sytuację 

Szef MSWiA Joachim Brudziński jest na bieżąco informowany w związku z przechodzącym nad Polską orkanem „Fryderyka” Minister jest w stałym kontakcie z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim, komendantem głównym Policji nadinspektorem Jarosławem Szymczykiem, szefem RCB Markiem Kubiakiem oraz wojewodami. Szef MSWiA jest na bieżąco informowany o sytuacji w województwach, nad którymi przechodzi orkan „Fryderyka”. Minister Joachim Brudziński na bieżąco przekazuje informacje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

– 19 stycznia br.w godzinach porannych premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Joachim Brudziński odbiorą meldunki na temat aktualnej sytuacji pogodowej w kraju od szefów poszczególnych służb – podaje resort MSWiA w komunikacie.

Sytuacja na Podkarpaciu

Strażacy i służby energetyczne kilkanaście razy interweniowali ostatniej nocy na Podkarpaciu. W woj. podkarpackim energii nie ma blisko 300 odbiorców.

Rzecznik podkarpackiej PSP Marcin Betleja powiedział, że w ciągu ostatniej nocy w regionie zanotowano 10 interwencji spowodowanych silnych wiatrem; głównie w pow. krośnieńskim i przemyskim. „W większości przypadków usuwaliśmy połamane konary drzew leżące na jezdniach i chodnikach” – dodał rzecznik.

Z kolei służby energetyczne w nocy z czwartku na piątek były wzywane sześć razy. Awarie usuwano na bieżąco.

„Aktualnie bez energii jest blisko 300 odbiorców w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Utrudnienia zostaną usunięte w ciągu najbliższych dwóch-trzech godzinach” – zauważył Andrzej Balicki z PGE Dystrybucja w Rzeszowie.

Wielkopolska: Awarie wokół Gniezna i Wrześni

Po załamaniu pogody energii w regionie wciąż nie ma ok. 3 tys. odbiorców.  Rzeczniczka prasowa Enei Operator Danuta Tabaka poinformowała PAP, że w piątek rano energii nie miało ok. 3 tys. odbiorców w regionie – głównie w rejonie Gniezna i Wrześni. Tam dostępu do energii elektrycznej nie ma po ok. 1 tys. klientów. W czwartek, z powodu wielkich i gwałtownych opadów śniegu w Wielkopolsce, prądu nie miało ok. 20 tys. odbiorców.
Jak dodała, na całym terenie obsługiwanym przez spółkę, obejmującym obszar północno-zachodniej Polski, najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w okolicy Wałcza, gdzie energii nie ma ok. 7 tys. odbiorców. W najtrudniejszym momencie na terenie działania spółki dostępu do elektryczności nie miało ok. 60 tys. klientów. Na przywrócenie dostaw prądu czeka jeszcze ok. 12 tys. odbiorców.

Śląskie: 6 tys. osób nadal bez prądu

Wiejący od czwartku wiatr spowodował w woj. śląskim m.in. awarie prądu dotykające w piątek rano ponad 6 tys. odbiorców.
Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach przekazał PAP, że w związku z wywołanymi przez wiatr uszkodzeniami sieci energetycznej, w piątek rano prąd nie docierał w regionie łącznie do 6,2 tys. odbiorców. Uszkodzenia obejmowały kilkadziesiąt stacji energetycznych. Służby pracowały nad przywróceniem dostaw energii.

Kujawsko-pomorskie: Około  1,4 tys. odbiorców bez energii.

Energa podawała z samego rana, że energii nie ma 1085 odbiorców, głównie w okolicach Bydgoszczy, Tucholi, Nakła nad Notecią i Świecia. Powodem jest ciężki, marznący śnieg, który zrywa linie. Szkody mają zostać usunięte nawet do godziny 10. Z danych Energi z drugiej części województwa wynika, że bez energii jest 300 odbiorców w Radziejowie, Włocławku, Toruniu i Rypinie” – powiedział PAP rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Łódzkie: Awarie są usuwane na bieżąco

Wskutek wichury przechodzącej przez woj. łódzkie z czwartku na piątek prądu pozbawionych jest ponad 5,1 tys. odbiorców – wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.
Według Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) uszkodzonych zostało 16 linii średniego napięcia, 136 podstacji zostało wyłączonych. Najwięcej odbiorców bez energii jest w rejonie Pabianic, Sieradza, Tomaszowa Mazowieckiego, Zgierza, Łowicza, Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego.

Energetycy zapowiadają, że awarie usuwane są na bieżąco.

AKTUALIZACJA: godz. 07:26, 19.01.2018 (Informacje spółki Energa – Twitter)

AKTUALIZACJA: godz. 09:21, 19.01.2018 (Sytuacja na Podkarpaciu)

AKTUALIZACJA: godz. 10.27, 19.01.2018 (Województwa: wielkopolskie, śląskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie)

Polska Agencja Prasowa/Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji