Orlen zbada możliwość przejęcia Grupy Azoty Puławy do końca 2023 roku

6 czerwca 2023, 12:15 Alert

PKN Orlen zbada możliwość przejęcia Grupy Azoty Puławy. Prezes Daniel Obajtek liczy na to, że ten etap koncentracji zostanie zakończony w tym roku.

Instalacje produkcyjne w Grupie Azoty Zakładach Azotowych "Puławy" S.A. Źródło: Wiki Commons, Kowal kowal
Instalacje produkcyjne w Grupie Azoty Zakładach Azotowych "Puławy" S.A. Źródło: Wiki Commons, Kowal kowal

Orlen i Grupa Azoty podpisały list intencyjny o rozpoczęciu badań na temat możliwego przejęcia zakładów azotowych w Puławach. – Mamy szansę dokonać koncentracji zakładów azotowych. Podpisaliśmy list intencyjny początkujący etap badań na temat akwizycji Grupy Azoty Puławy – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

– Już w latach 90. pojawił się pomysł konsolidacji polskich zakładów nawozowych. Oczywiście, jak to z pomysłami bywa, nie zawsze udaje się je realizować. W 2010 roku Orlen przejmował firmę Anwil i pojawiła się propozycja o ich koncentracji z Puławami. Tamte rozmowy nie przyniosły jednak efektu i do połączenia nie doszło – zaznaczył Daniel Obajtek.

– Dziś wracamy do tej koncepcji, mamy szansę dokonać połączenia przez Grupę Orlen. Dlatego podpisaliśmy list intencyjny, który rozpoczyna etap badań w zakresie akwizycji Grupy Azoty Puławy. Chcemy tego dokonać do końca roku. Oznacza to wzmocnienie tej gałęzi działalności i bezpieczeństwa energetycznego całej Polski – podkreślił prezes PKN Orlen.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc poinformował, że zostanie przeprowadzone badanie due diligence, czyli kompleksowa analiza kondycji przedsiębiorstwa, a po nim oba podmioty przystąpią do negocjacji. – To szczególny moment w historii polskiego przemysłu chemicznego. Zainteresowanie wyrażone przez PKN Orlen świadczy o wartości i potencjale zakładów w Puławach, które są ważną częścią Grupy Azoty. Jesteśmy na początku procesu, który dziś został rozpoczęty. Jesteśmy przed badaniem due diligence i procesem negocjacji. Mamy zarysowany horyzont czasowy, w którym będziemy to realizować – podkreślił Tomasz Hinc.

Grupa Azoty Puławy, wchodząca w skład Grupy Azoty od 2013 roku, jest producentem nawozów azotowych; melaminy, kaprolaktamu, poliamidu, alkoholi OXO i bieli tytanowej. Warto dodać, że Grupa Azoty to wicelider produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej.

Jędrzej Stachura

Zmiana cen na rynku gazu. Spółki Azotów zwiększają produkcję