Orlen kupi trzy farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Może je uzupełnić fotowoltaiką

28 lipca 2023, 10:45 Alert

Grupa Orlen zawarła z EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech farm wiatrowych w Wielkopolsce o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW).

Fot. Johan Bros / Pexels.com
Fot. Johan Bros / Pexels.com

Trzy farmy, którymi jest zainteresowany Orlen, zostały uruchomione w 2021 i 2022 roku. Produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych, zasilają je między innymi turbiny o mocy 4,2 MW. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku – czytamy w komunikacie Orlenu.

– Dokonujemy jednej z największych transakcji na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach. Skala działania i doświadczenie w procesach akwizycyjnych pozwalają nam skutecznie przeprowadzać tego typu operacje. Konsekwentnie inwestujemy w ten segment, tak by oferować naszym klientom czystą i konkurencyjną cenowo energię. Do 2030 roku będziemy posiadać około 9 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych stając się liderem transformacji energetycznej naszego regionu. Zawarta dziś umowa powiększy nasz portfel OZE o jednostki wytwórcze wyjątkowo wysokiej jakości. Przejmowane trzy farmy wiatrowe są nie tylko jednymi z najbardziej nowoczesnych w kraju, ale charakteryzują się też świetnym położeniem, zapewniającym wysoką wietrzność, co gwarantuje wysoki stopień wykorzystania mocy zainstalowanych – mówi Daniel Obajtek, prezes Grupy Orlen.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości: Ujazd (o mocy 30 MW), Dobrzyca (o mocy 49,9 MW) oraz Dominowo (o mocy 62,4 MW). Ostatnia z nich wykorzystuje m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach o długości po 76,2 m – to jedne z największych jednostek onshore operujących obecnie w Polsce. Transakcja realizowana jest przez należącą do Grupy spółkę Orlen Wind 3. Po jej finalizacji koncern będzie posiadał około 900 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach.

Farmy zostały uruchomione w latach 2021-2022 i są to aktywa nowe, efektywne, o bardzo wysokiej produktywności i długim oczekiwanym okresie życia. Dodatkowym, nieodłącznym elementem transakcji są opcjonalne projekty fotowoltaiczne. Mogą one zostać zrealizowane przez sprzedającego w większości na zasadzie cable poolingu, czyli przy wykorzystaniu istniejącego już przyłącza.

Nowe aktywa to kolejna inwestycja Orlenu w odnawialne źródła energii w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW oraz farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 25 MW. W drugiej połowie lipca br. wchodząca w skład Grupy spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno o łącznej moc 59 MW. W planach Energi jest też budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Grupa Orlen / Jędrzej Stachura

Orlen ma umowę ws. zakupu dwóch projektów OZE w Wielkopolsce