Orlen uruchamia energooszczędne stacje paliw

9 maja 2024, 15:45 Alert

Spółka poinformowała o uruchomieniu energooszczędnych stacji, które za pomocą instalacji fotowoltaicznych i systemów odzyskiwania ciepła zmniejszą zużycie energii elektrycznej w obiektach.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura


Orlen poinformował o uruchomieniu kolejnych energooszczędnych stacji, miejsca obsługi podróżnych (MOP) Chomentowo Wschód i Zachód, które działają przy trasie ekspresowej S61. Posiadają system pozwalający na odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, magazynowanie energii oraz instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. Orlen informuje, że dzięki temu zaoszczędzi 80 procent energii, niezbędnej do funkcjonowania stacji. Spółka planuje uruchomić 10 instalacji tego typu do końca roku.

System zasilany jest energią i ciepłem z paneli słonecznych, pozwala na odzyskiwanie energii cieplnej, która jest wykorzystywana między innymi do podgrzewania wody używanej w łazienkach i myjni czy do wspomagania pracy klimatyzacji. Według informacji spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom w skali roku zaoszczędzi 135 MWh w przypadku standardowej stacji i 350 MWh w przypadku MOP.

– Pierwszą instalację kogeneracyjną uruchomiliśmy pod koniec 2022 roku na stacji paliw w Bydgoszczy. Jej zastosowanie przyniosło znakomite rezultaty, dlatego podjęliśmy decyzję o budowie kolejnych i rozpoczęciu pilotażowego programu, który obejmie łącznie dziesięć stacji. To nie tylko najnowocześniejsze, ale i przyjazne środowisku obiekty, maksymalnie wykorzystujące energię odnawialną, a dzięki temu prawie w całości samowystarczalne. Już teraz kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej. Wszelkie działania, które wspierają cel osiągnięcia przez koncern neutralności emisyjnej do 2050 roku są dla nas szczególnie ważne. Cieszę się, że nasze inwestycje są nie tylko energooszczędne, ale również redukują nasz wpływ na środowisko – powiedział Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP Orlen.

Stacje są również wyposażone w zdalny, predykcyjny system monitorowania instalacji, który automatycznie informuje serwis o potencjalnych awariach.

– Zastosowany na wybranych stacjach i chroniony licznymi patentami, kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy to projekt polskich inżynierów, w całości powstający w kraju. Zasilane energią z dużej instalacji fotowoltaicznej agregaty są hybrydą powietrzno-gruntowej pompy ciepła i chillera chłodniczego – informuje spółka.

Orlen / Marcin Karwowski

Siemoniak: Służby informowały o zagrożeniu w Orlenie, ale państwo nie reagowało