AlertAtomEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Atomowa spółka Orlenu w grupie popierającej rozwój energetyki jądrowej

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju pojawiły się dwie koncepcje przyszłego rozwoju energetyki. Większa grupa (118 państw) chce szybszego rozwoju OZE, a mniejsza (22 państwa) popiera atom. Polska należy do mniejszego grona, a wśród niej jest również Orlen Synthos Green Energy (OSGE).

Należy wspomnieć, że deklaracja jest częścią inicjatywy Net Zero Nuclear, która zakłada współpracę pomiędzy rządami a liderami przemysłu i branży energetyki jądrowej w celu potrojenia globalnych mocy w energetyce jądrowej dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

– Net Zero Nuclear skupia firmy – światowych liderów przemysłu z różnych branż, których łączy jedno: świadomość, że bez energetyki jądrowej nie będzie możliwe dokonanie transformacji energetycznej. Potrzebne jest zarówno powstrzymanie zmian klimatycznych na Ziemi, jak i  dalszy, oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju globalny wzrost gospodarczy. Dlatego bardzo się cieszymy, że OSGE jest wśród inicjatorów tej inicjatywy – powiedział Rafał Kasprów, prezes OSGE.

Oprócz Polski pod deklaracją sojuszu jądrowego podpisały się również Bułgaria, Czechy, Francja, Finlandia, Ghana, Japonia, Holandia, Kanada, Korea Południowa, Mołdawia, Mongolia, Maroko, Rumunia, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Węgry, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Warto zwrócić uwagę, że podczas szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda wyrazi swoje poparcie dla rozwoju energetyki jądrowej jako remedium na kryzys energetyczny i zmiany klimatu. – W COP28 uczestniczy polska firma Orlen Synthos Green Energy, która zamierza zbudować reaktory w technologii SMR. Współpracuje przy tym projekcie z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jestem zadowolony, że rozpoczyna współpracę także z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Emirates Nuclear Energy Corporation. Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli gospodarze naszego szczytu klimatycznego, właśnie ukończyły budowę swojej pierwszej, wielkiej elektrowni jądrowej. To pokazuje najlepiej, że energetyka jądrowa ma przyszłość na całym świecie – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Duda.

Interesujący jest fakt, że pod deklaracją podpisało się blisko 100 koncernów z całego świata. Wśród firm popierających rozwój energetyki jądrowej znajdują się, m.in. GE-Hitachi, CNNC, Ontario Power Generation, TerraPower, KEPCO, Cameco, Urenco, Nippon Steel, Westinghouse i inni.

Orlen / Jacek Perzyński

Ekspert tłumaczy z czego bierze się wzrost cen energii (WIDEO)


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Udostępnij:

Facebook X X X