Orlen Paliwa podpisał umowę na dostawy paliwa do spółek KOWR

12 lipca 2019, 12:45 Alert

Jeszcze w 2019 r. Orlen Paliwa dostarczy spółkom zależnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ok. 16 mln litrów oleju napędowego – wynika z podpisanej w piątek umowy. Według Orlenu w 2020 r. wolumen dostaw ma się podwoić.

fot. BiznesAlert.pl

Orlen Paliwa, z Grupy Orlen i Green Lab Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy, które zapewni dostawy oleju napędowego do Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ramach pierwszego etapu programu, ORLEN Paliwa dostarczy tylko w tym roku ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby Spółek wchodzących w skład KOWR. Jednocześnie będą kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy partnerami w zakresie dalszej, rozszerzonej współpracy.

Uczestniczący w wydarzeniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że podpisana w piątek umowa na dostawy paliwa to efekt projektu „Razem napędzamy polskie rolnictwo”, który został zainicjowany w marcu br. podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Porozumienie biznesowe pomiędzy Orlen Paliwa Sp. z o.o. a KOWR i nadzorowanymi przez niego Spółkami, w których imieniu występował Green Lab Sp. z o.o., podpisano w obecności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Prezesa Zarządu ORLEN Paliwa, Łukasza Hołubowskiego oraz Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Grzegorza Pięty.
KOWR wyrasta na jedną z najważniejszych instytucji wspierających branżę rolno–spożywczą, a przede wszystkim polskich gospodarzy. Mimo, że nie jest to łatwe zadanie na dzisiejszym rynku rolniczym, szukamy rozwiązań, dzięki którym polskie rolnictwo będzie mogło nadal się rozwijać – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezes Orlen Paliwa Łukasz Hołubowski wyjaśnił, że umowa przewiduje, że do końca br. spółka dostarczy ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby spółek wchodzących w skład KOWR. Dodał, że w 2020 roku ten wolumen najprawdopodobniej się podwoi do ok. 30 mln litrów. Pytany przez dziennikarzy jaka jest wartość umowy, prezes nie chciał jej ujawnić. Maciej Czajkowski szef Green Lab (z którą Orlen zawarł porozumienie – PAP) przekonywał, że dzięki współpracy z Orlenem spółki KORW mają zaoszczędzić na zakupie paliwa kilkaset tysięcy złotych.

Wcześniejsze deklaracje wypełniamy konkretną treścią i wchodzimy w praktyczny etap projektu „Razem napędzamy polskie rolnictwo”. W ten sposób przyczyniamy się do rozwoju polskiego rolnictwa, a jednocześnie realizujemy nasze cele biznesowe w obszarze dostaw paliw, tym samym zapewniając jakości i bezpieczeństwo. Baza naszych kontrahentów powiększa się nie tylko o 40 spółek wchodzących w skład KOWR, ale także o szerokie grono osób i firm pracujących na  rzecz polskiego rolnictwa. Zakładam, że będzie to początek szerszej współpracy, na której skorzysta zarówno środowisko wytwórców rolnych, jak i cała Grupa ORLEN – powiedział Łukasz Hołubowski, Prezes Zarządu Orlen Paliwa.

Ardanowski poinformował, że Hołubowski zapewnił go, że spółki KOWR-u, które będą miały odpowiednią podstawę prawną i uzyskają koncesję na sprzedaż paliwa, będą mogły w nie zaopatrywać rolników. Minister dodał, że współpraca z Orlenem ma nie kończyć się na dostawach oleju napędowego. Negocjacje trwają ws. zaopatrywania spółek KOWR w m.in.: sól paszową, tabletki solne do uzdatniania wody, oleje i środki smarne, czy nawozy azotowe z należącego do Orlenu Anwilu.

Zysk nie jest naszym głównym celem. Najważniejsze to znaleźć takie rozwiązania, które pomogą polskim rolnikom. Zaczynamy od paliwa, ale jesteśmy przekonani, że to nie będzie nasze ostatnie słowo – mówił Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Grzegorz Pięta.

ORLEN Paliwa będzie dostarczał olej napędowy do Spółek KOWR na warunkach, które pozwolą w sposób płynny zabezpieczyć potrzeby podmiotów wchodzących w skład tej organizacji, a jednocześnie przyniosą znaczące oszczędności w zakupie jednego z podstawowych środków produkcji rolnej. Przedmiotem dalszych negocjacji będą kolejne produkty z szerokiej oferty Grupy ORLEN: sól paszowa, tabletki solne do uzdatniania wody z IKS Solino, oleje i środki smarne z Orlen  Oil, a także karty flotowe PKN ORLEN, usługi ORLEN Ochrona, czy nawozy azotowe z ANWIL. Rozmowy handlowe z Grupą Orlen będzie kontynuować Green Lab, jako Centrum Usług Wspólnych Spółek KOWR.

Porozumienie stało się możliwe dzięki dotychczasowej pracy grup roboczych funkcjonujących zarówno w ramach Orlen Paliwa, jak i spółki Green Lab pod patronatem KOWR, jako agencji wykonawczej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oficjalna współpraca została zainicjowana w marcu 2019 r., podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, deklaracją o współpracy w ramach projektu „Razem napędzamy polskie rolnictwo”, pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

KOWR jest agencją wykonawczą, nad którą nadzór sprawuje minister rolnictwa. W skład ośrodka wchodzi 41 spółek, a jego zadaniem jest wdrażanie i stosowanie instrumentów wsparcia rolnictwa, aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich.

Orlen Paliwa to spółka wchodząca w skład Grupy PKN Orlen. Zajmuje się sprzedażą produktów paliwowych, m.in. benzyn (PB95, PB98), olejów napędowych, oleju napędowego grzewczego, propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butanu (LPG) odbiorcom hurtowym.

Polska Agencja Prasowa/PKN Orlen