Orlen rozmawia o współpracy na Ukrainie w przeddzień przejęcia PGNiG

20 września 2022, 06:00 Alert

Minister energetyki Ukrainy German Galuszczenko oraz prezes PKN Orlen Daniel Obajtek spotkali się w Warszawie by rozmawiać o wzmocnieniu współpracy na rynku ukraińskim. W tle jest przejęcie PGNiG przez Orlen planowane na październik.

German Galuszczenko i Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen.
German Galuszczenko i Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen.

– Bardzo dobre spotkanie z ukraińskim ministrem energii Germanem Gałuszczenko o potencjalnej współpracy Grupy Orlen z ukraińskimi firmami energetycznymi. Chcemy budować partnerstwo i wspólnie wzmacniać bezpieczeństwo nie tylko w obliczu obecnego kryzysu, ale też w długiej perspektywie – napisał prezes Obajtek na Twitterze. – Rozmawialiśmy z Danielem Obajtkiem o konkretnych projektach, które firmy energetyczne z Ukrainy mogą wdrażać we współpracy z Grupą Orlen. Jestem wdzięczny za spotkanie i solidarność, która wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i Polski.

PKN Orlen może rozwijać obecność na rynku paliw na Ukrainie odciętej od dostaw z Białorusi, które w przeszłości wygrywały z polskimi. Białorusini są zapleczem logistycznym sił zbrojnych Rosji atakującej Ukraińców. Tymczasem przez Polskę docierały początkowo darmowe, interwencyjne dostawy ropy oraz paliw Orlenu, potem rozpoczęły się dostawy komercyjne, także z Rafinerii Możejki przez Polskę.

Orlen ma także przejąć PGNiG prowadzący poszukiwania węglowodorów wespół z Ukrgazwydobywania oraz Naftogazem na Zakarpaciu. PGNiG posiada doświadczenie eksploatacji złoża polskiego Przemyśl, które łączy się z zachodnioukraińskimi pokładami w okolicach Lwowa. Orlen deklarował, że chce zakończyć proces przejęcia PGNiG w październiku 2022 roku.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Bezpiecznik PGNiG na Ukrainie