AtomEnergetykaOZE

Orlen ma nową strategię. Mały atom, potrzeby gazowe Polski i wyższe dywidendy

Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen. Fot. Marcin Karwowski

Ireneusz Fąfara, prezes Grupy Orlen. Fot. Marcin Karwowski

Orlen przedstawił swoją nową strategię do 2035 roku. Planuje zbudować dwa małe reaktory jądrowe, zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski, m.in. przez dostawy gazu i coroczny wzrost dywidend.

Orlen przedstawił strategię grupy do 2035 roku. Konferencja odbyła się w Hali Najwyższych Napięć Instytutu Energetyki. Wśród priorytetów grupy znalazło się bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty.

Energia jutra zaczyna się dziś

Program rozwojowy przebiega pod hasłem „Energia jutra zaczyna się dziś”, jest określany przez koncerny jako „najbardziej ambitny i największy”. Wśród jego celów znalazło się m.in. wydobycie gazu, budowa morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i minimum dwóch małych elektrowni jądrowych.

– Przyczynimy się do budowy niezależności energetycznej polskiej i regionalnej gospodarki. Będziemy bezpieczni, konkurencyjni i nowocześni. Zainwestujemy w to nawet 380 miliardów złotych. To największy program rozwojowy w historii polskiej energii. Wdrażamy strategię, która jest ambitna i odpowiedzialna. To nasze zobowiązanie wobec klientów, a więc również wszystkich Polaków. W naszej branży jest wiele do nadrobienia. To dekada ostatniej szansy dla obszaru energii, dlatego przyspieszamy – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.

– Jesteśmy zaangażowani w produkcję SMR-ów. Wierzymy w tę technologię, planujemy dwa reaktory. Niedługo, według niektórych jeszcze w tym roku, ta technologia zostanie wdrożona, gdy w Kanadzie zostaną udzielone stosowne pozwolenia – powiedział prezes Orlenu.

– Równolegle intensyfikujemy integrację spółek z grupy. Wprowadzamy i utrwalamy reguły ładu korporacyjnego i nowoczesne, przejrzyste zasady zarządzania. Optymalizujemy projekty i procesy, aby sukcesywnie zwiększać wartość Grupy Orlen dla naszych akcjonariuszy – podkreślił.

Orlen obiecuje tańszą energię

Koncern przekazał, że dzięki planowanym inwestycjom energia będzie tańsza. Planuje również rozszerzyć program Vitay i pozyskać w jego ramach 10 milionów konsumentów. Zapewni im jednolity ekosystem do zakupu energii dla domu i transportu.
Orlenu planuje, że do 2025 roku w ofercie paliwowej znajdzie się ponad 25 procent produktów bazowanych na źródłach zeroemisyjnych.

Plan na 10 lat

W przeciągu 10 lat Orlen planuje m.in. zwiększyć wydobycie gazu o 27 miliardów metrów sześciennych gazu, co ma w pełni zaspokoić potrzeby Polski, dostarczyć 4,3 GW mocy w energetyce gazowej (co pozwoli zasilić 7,5 miliona gospodarstw domowych) oraz wybudować wielkoskalowe magazyny energii zdolne pomieścić 1,4 GW. Moce przerobowe w sektorze recyklingu wzrosną z 35 tysięcy ton do 250 tysięcy ton.

10 procent w sprzedaży petrochemikaliów zajmą produkty oparte o surowce odnawialne i o obiegu zamkniętym.

Wzrost dywidenty

Koncern deklaruje, że poziom dywidendy gwarantowanej w 2025 roku zostanie podwyższony z 4,3 złotych do 4,5 złotych za jedną akcję. Zakłada wzrost corocznej dywidendy o 15 groszy za akcję. Zarząd będzie mógł zarekomendować wypłatę wyższej dywidendy, do poziomu 25 procent przepływów z działalności operacyjnej w danym roku, pomniejszonych o koszty finansowania.

Marcin Karwowski

Orlen finalizuje dużą transakcję z Greenvolt Energias, inwestując w energię z wiatru i słońca


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X