AlertEnergetykaGaz.

Orlen odpala złoże gazu w Norwegii, który trafi do Polski za pomocą Baltic Pipe

Platforma_Deepsea Nordkap / fot. PGNiG

Orlen uruchomił wydobycie ze złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

Grupa Orlen rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zapewni to koncernowi dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do kraju za pomocą gazociągu Baltic Pipe.

– Tommeliten A to jeden z największych projektów inwestycyjnych Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Nie tylko ze względu na wielkość zasobów, ale także fakt, że jesteśmy największym udziałowcem tego złoża. Uruchomienie eksploatacji Tommeliten A oznacza dla Grupy Orlen skokowy wzrost produkcji gazu, o 0,5 mld m sześc. rocznie. Przybliża to nas do realizacji strategicznego celu, jakim jest podwojenie wydobycia w Norwegii do poziomu 6 mld m sześc. gazu rocznie. Wzrost wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów Grupy Orlen, aby zapewnić nieprzerwane dostawy surowców potrzebnych polskiej gospodarce. Dzięki dobrej współpracy naszej norweskiej spółki z pozostałymi udziałowcami złoża udało się przyspieszyć rozpoczęcie eksploatacji Tommeliten A o prawie sześć miesięcy. To duży sukces, który świadczy o wysokich kompetencjach koncernu w realizacji projektów wydobywczych i ma istotne znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Grupa Orlen, poprzez spółkę zależną PGNiG Upstream Norway AS (PUN), posiada ponad 42 procent udziałów w Tommeliten A. Zasoby złoża oceniane są na 120-180 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Grupy wynosi 50-76 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym 6-9 mld m sześc. gazu. Docelowo produkcja z Tommeliten A będzie prowadzona z wykorzystaniem 11 otworów i dostarczana za pomocą podgrzewanego rurociągu do infrastruktury na koncesji PL 018, skąd po dalszym uzdatnieniu będzie transportowana dalej. PL 018 jest obecnie jednym z najważniejszych hubów produkcyjnych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym a znajdujące się na nim instalacje zostały zmodyfikowane na potrzeby odbioru produkcji z Tommeliten A – czytamy w komunikacie.

W 2022 roku spółki z Grupy Orlen wyprodukowały w Norwegii 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego, co odpowiadało ponad 20 procent ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski. Surowiec trafi do kraju nad Wisłą za pomocą Baltic Pipe, gazociągu uruchomionego w październiku 2022 roku, który biegnie z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski.

Orlen / Jędrzej Stachura

Putin chce pchnąć do przodu budowę gazociągu do Chin


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X