AlertEnergetykaMotoryzacjaOZESurowce

Orocobre: Rynek litu i baterii unormuje się dopiero w 2021 roku

Kopalnia litu Olaroz w Argentynie fot. Orocobre

Kopalnia litu Olaroz w Argentynie fot. Orocobre

Australijska firma wydobywcza Orocobre wskazuje na problemy rynku surowców, w szczególności litu. Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na działania operacyjne i logistyczne wielu film na świecie.

Wielka presja

O złej sytuacji informuje agencja Argus, specjalizująca się w rynku surowców. Orocobre podaje, że pandemią najbardziej zostali dotknięci klienci w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy bazują na surowcach z Australii, Chin i Ameryki Południowej. Zawirowania wytworzyły wielką presją na cenie litu, używanego dziś przede wszystkim do produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Australijski podmiot nie podchodzi aż tak optymistycznie do ożywienia rynku chińskiego po opanowaniu pandemii. „Restart” takiej gospodarki jest prowadzony sztucznie, poprzez rządowe instrumenty, i będzie zależał od decyzji decydentów krajowych. Na sytuację w Chinach w dużej mierze będzie miała wpływ także sprzedaż samochodów elektrycznych Tesli, popularnych w Państwie Środka. Łańcuch dostaw w produkcji baterii będzie odczuwał bezpośrednio skutki koronawirusa jeszcze przez sześć miesięcy, natomiast światowa sytuacja popytu na akumulatory raczej unormuje się dopiero w 2021 roku.

Koronawirus uderza w surowce strategiczne

Sprzedaż węglanu litu Orarobre spadła o 29 procent rdr. i o 23 procent w porównaniu do poziomów z października i grudnia 2019 roku. Przychody firmy spadły o 64 procent od stycznia do marca w porównaniu do poprzedniego roku.

Argus Media/Patrycja Rapacka

Transport & Environment: Samochody elektryczne są trzy razy bardziej ekologiczne od konwencjonalnych


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X