AlertAtomEnergetyka

Orlen i Synthos w Kanadzie, czyli reaktora symulator, a może operator

Umowa OSGE w Kanadzie. Fot. OSGE.

Umowa OSGE w Kanadzie. Fot. OSGE.

Premier RP odwiedził Kanadę przy okazji podpisania umowy między kanadyjskim Ontario Power Generation a Orlen Synthos Green Energy w sprawie małych reaktorów jądrowych. Ma powstać specjalne centrum z symulatorem reaktora SMR, a być może Kanadyjczycy mogliby pomóc zarządzać reaktorami w Polsce.

OPG planuje budowę pierwszego reaktora małej sklali w technologii BWRX-300 od GE Hitachi na świecie. Ma on stanąć w 2028 roku w kanadyjskim Darlington pod Toronto. Polacy z OSGE współpracują z Kanadyjczykami w celu wdrożenia tego rozwiązania w Polsce ze śmiałym planem budowy pierwszego takiego reaktora na polskiej ziemi do 2029 roku w lokalizacji owianej dotąd tajemnicą.

Umowa OPG-OSGE poszerza współpracę tych podmiotów, zakładając budowę kompetencji oraz szkolenie kadr, szczególnie w odniesieniu do doświadczenia Kanadyjczyków, będących operatorem elektrowni jądrowych. To on odpowiada za bezpieczeństwo pracy takiego obiektu.

– Umowa stanowi kolejny krok w istniejących relacjach pomiędzy spółkami i opiera się na wcześniej zawartych umowach pomiędzy OPG i OSGE. Podpisany dziś dokument ma na celu zawarcie w przyszłości umów, na mocy których OPG i jej spółki zależne mogłyby świadczyć usługi operatorskie dla reaktorów SMR na rzecz OSGE w związku z wdrażaniem reaktorów SMR w Polsce i innych krajach Europy – tłumaczy Orlen Synthos Green Energy.

Porozumienie zakłada także dążenie do budowy Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr Energetyki Jądrowej, między innymi za wsparciem instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ma w nim stanąć symulator pracy reaktora BWRX-300. Nie wiadomo, gdzie zostanie zlokalizowany, ale trwają spekulacje na temat Warszawy. Ma zostać uruchomiony w 2027 roku.

– Jestem tutaj w Kanadzie, niedaleko Toronto, w prowincji Ontario – w miejscu, gdzie kierownictwo tej firmy współpracującej z polskim przedsiębiorstwem zajmującą się SMR-ami, powiedziało mi, że tu powstanie pierwszy reaktor SMR na świecie – mówił premier RP Mateusz Morawiecki. – Ten reaktor będzie miał 300 MWh mocy. W 2028 roku ma być już gotowy.

– Rozmawiałem z liderami światowych technologii SMR, że wspólne przedsięwzięcia w zakresie najnowszych technologii i najnowocześniejszych innowacji w zakresie energetyki nie tylko są możliwe, ale dzieją się na naszych oczach. – podsumował premier.

OSGE przypomina, że z OPG, Tennessee Valley Authority (TVA) i GE Hitachi  Nuclear Energy (GEH) podpisały umowę o współpracy i wsparciu finansowym mającym na celu przyspieszenie wdrożenia małego reaktora modułowego GEH BWRX-300. W ramach tej umowy cztery firmy inwestują w rozwój standardowego projektu kompletnej elektrowni z reaktorem BWRX-300 i szczegółowego projektu kluczowych komponentów. Projekt będzie do wykorzystania w wielu projektach, co przyspieszy ich realizację oraz obniży koszty.

– Pierwszy reaktor BWRX-300 powstaje właśnie na przedmieściach Toronto – w Darlington, a budowa ma zostać ukończona w 2028 roku. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze. Dla OSGE to projekt referencyjny dlatego firma współpracuje z grupą OPG. Polska firma i spółka zależna OPG, Laurentis Energy Partners, mają umowę Master Services Agreement wspierającą realizację projektu budowy floty reaktorów SMR w Polsce. W jej podpisaniu, w październiku 2022 roku, uczestniczył minister energii Ontario Todd Smith podczas swojej wizyty w Polsce – czytamy dalej.

OSGE / Wojciech Jakóbik

Orlen ujawni w kwietniu plan budowy małego atomu SMR w Polsce


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X