Ponowne otwarcie gazowni w Siemiatyczach

26 września 2023, 08:30 Alert

Po ośmiu latach Polska Spółka Gazownictwa otworzyła ponownie gazownię w Siemiatyczach. Wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne okolicy.

fot. Polska Spółka Gazownictwa

Gazownia w Siemiatyczach została zamknięta w 2015 roku, po zmianie zarządu PSG wycofało się jednak z zamiaru sprzedaży. W 2017 roku otwarto w tym miejscu placówkę gazowniczą, która w tym roku została podniesiona do rangi gazowni.

– Otwarcie gazowni to kolejny impuls do rozwoju gospodarczego powiatu siemiatyckiego. Potencjalni nowi inwestorzy przyjeżdżają tylko w takie miejsca, gdzie jest bezpiecznie militarnie i bezpiecznie energetycznie. Dziękuję zarządowi Polskiej Spółki Gazownictwa za sprawne działania mające wpływ na rozwój tych terenów – powiedział Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

– Od blisko półtora roku słowo „bezpieczeństwo” w całej Polsce, a szczególnie tu, w województwie podlaskim, odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Polska Spółka Gazownictwa w tematach związanych z naszą działalnością, stara się na tę fundamentalną potrzebę mieszkańców odpowiadać. Dzięki ponownemu otwarciu gazowni w czwartym kwartale tego roku uruchomimy w Siemiatyczach trzyzmianowe pogotowie gazowe, co zwiększy szybkość jego reagowania na obszarze powiatu siemiatyckiego i w efekcie podniesie poziom bezpieczeństwa mieszańców – dodał Robert Więckowski, prezes PSG.

W gazowni mieszkańcy będą mogli załatwić wszystkie sprawy związane z dystrybucją gazu, do tej pory musieli jechać do Białegostoku. W czasie wydarzenia PSG przekazało oddziałowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Słochach Annopolskich detektor gazu.

– To właśnie te jednostki, działając lokalnie, najczęściej jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia. Dzięki detektorom strażacy będą mogli skuteczniej wykryć zagrożenie związane z wyciekiem gazu, a przez to chronić życie i zdrowie, zarówno swoje, jak i osób postronnych, będących na miejscu zdarzenia – zakończył Robert Więckowski.

Polska Służba Gazownictwa / Marcin Karwowski

PSG będzie badać jakość gazu w nowym laboratorium w Krakowie