Stabilne OZE 4.0 już w 2030 roku? Resort ujawnia rewolucyjny program

7 grudnia 2020, 16:30 Alert
Zyska
Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki

Ministerstwo klimatu i środowiska opracowuje system hybrydowych elektrowni odnawialnych. Zdaniem Ireneusza Zyski, wiceministra tego resortu oraz pełnomocnika rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), mogą one w przyszłości regulować pracę systemu elektroenergetycznego. Mówił o nich podczas konferencji online „Energetyka 2030. Nowa energia do zmian” zorganizowanej przez Forum Energii.

– Pracujemy obecnie w ministerstwie nad systemem energetycznym z wykorzystaniem nowoczesnej technologii o roboczej nazwie OZE 4.0. Chodzi o elektrownie odnawialne oparte o system hybrydowy zintegrowane z magazynami energii w taki sposób, aby wprowadzać energię w jednym miejscu włączenia do systemu elektroenergetycznego, aby te elektrownie generowały większą moc niż w tej chwili poszczególne źródła odnawialne osobno – powiedział Zyska.

Jego zdaniem rozwój takich źródeł będzie wymagał zmian prawa energetycznego poprzez nowelizację, która mogłaby nastąpić w grudniu tego roku oraz ogłoszenia rozporządzeń rządowych w sprawie aukcji OZE w 2021 roku. Minister zdradził, że systemy będące przedmiotem prac jego resortu mają podlegać niemal stuprocentowej regulacji do 2030 roku. Mają również pozwolić na nieprzerwaną pracę w systemie elektroenergetycznym co najmniej 5 250 godzin rocznie. Odpowiadałyby w ten sposób na największe wyzwanie energetyki odnawialnej, czyli niestabilność i zależność od warunków pogodowych.

Minister zaznaczył, że w latach trzydziestych ma być także gotowa energetyka jądrowa w Polsce. Rząd podkreśla jej znaczenie dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego.

Bartłomiej Sawicki