Rekordowy wzrost liczby zielonych źródeł energii w Europie na początku 2024 roku

26 marca 2024, 10:30 Alert

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku aż 60 procent energii elektrycznej w Europie pochodziło z odnawialnych źródeł energii. To wynik dynamicznego wzrostu produkcji energii wodnej, słonecznej i wiatrowej w porównaniu z poprzednim rokiem oraz zwiększonej produkcji energii jądrowej – pisze Reuters.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.
Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

Produkcja całkowitej czystej energii elektrycznej osiągnęła rekordowe 516,5 terawatogodzin w styczniu i lutym.To stanowi wzrost o 12 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku. Produkcja energii elektrycznej generowanej przez paliwa kopalne spadła do 351 TWh. To oznacza, że osiągnięto najniższy poziom od co najmniej 2015 roku i dlatego zauważalny jest spadek o ponad 8 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

Odnawialne źródła energii mimo swojego potencjału napotykają na szereg wyzwań. Jednym z nich jest problem z efektywnym, niedrogim i niezawodnym magazynowaniem energii. Fluktuacje w poziomie nasłonecznienia i siły wiatru powodują, że dostawy są mniej stałe niż te pochodzące z elektrowni opalanych paliwami kopalnymi. Właściciele instalacji odnawialnych źródeł energii potrzebują więc baterii do przechowywania energii na później i wyrównywania różnic w dostawach energii. Kolejnym wyzwaniem jest ekonomia. Konkretnie problemy finansowe związane z wprowadzaniem technologii odnawialnych i energii odnawialnej do masowego użytku. Nowe siły rynkowe znacznie zwiększają inwestycje w projekty związane z energią odnawialną. Jednak tempo odbudowy gospodarki, zwiększona presja na budżety publiczne i kondycja finansowa sektora energetycznego jako całości dodatkowo zaostrzają już istniejące niepewności polityczne i wyzwania finansowe.

Reuters / Mateusz Gibała

Instrat: Małe wiatraki, niemałe koszty