Tauron otworzył kolejny magazyn energii dla stabilności źródeł odnawialnych

12 września 2022, 11:00 Alert

Tauron odpowiada na jedną z największych zagwozdek dla odnawialnych źródeł energii. Spółka otworzyła magazyn energii, co ma pozwolić na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej.

Tauron. Fot. Jędrzej Stachura
Tauron. Fot. Jędrzej Stachura

Tauron chce zintegrować energię ze źródeł odnawialnych

Tauron otworzył stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej w Cieszanowicach niedaleko farmy wiatrowej w Lipnikach. Magazyn ma moc 3 MW i pojemności użyteczną 774 kWh, gromadzi energie w ogniwach litowo-tytanowych, a system jest sprawny w 86 procentach.

– Odnawialne Źródła Energii charakteryzują się wysokim poziomem niesterowalności. Energetyka od wielu lat próbuje zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zadaniem magazynu jest efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farmy wiatrowej Lipniki, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej – powiedział prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Źródła odnawialne, przede wszystkim energetyka wiatrowa, mierzą się z zależnością od warunków pogodowych. Nieskoemisyjne rozwiązania są pożądane i konieczne, jednak energetyka nie może pozwolić sobie na brak stabilności. W porównaniu do innych źródeł OZE, energia z wiatru charakteryzuje się dużą zmiennością wielkości produkcji i jednocześnie stanowi największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce, spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii.

Doświadczenia, które zdobywamy w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu w Cieszanowicach mogą zostać wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie zainstalowane są niestabilne źródła energii – wyjaśnił wiceprezes Grupy Taruon Patryk Demski.

Magazyn energii w Cieszanowicach jest odpowiedzią na wzywanie w produkcji energii wiatrowej i zmienności w jej wytwarzaniu. Magazyn zbudowano na podstawie technologii LTO. Podstawowe parametry systemu to moc znamionowa – 3,16 MVA i  pojemność użyteczna – 773,66 kWh. Sterowanie magazynu, w określonych przypadkach, odbywa się za pomocą dedykowanej dla tego aplikacji lub z poziomu Dyspozycji Stacyjnej wysokich napięć. Magazyn ma m.in. pozwolić na to, żeby pobrana energia z różnych źródeł odnawialnych mogła zostać zintegrowana.

Tauron/Maria Andrzejewska

Polska porozmawia z Duńczykami o farmach wiatrowych na Bałtyku