Ozon: JSW wdraża innowacje, by obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy

11 kwietnia 2019, 12:45 Energetyka
JSW
Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.

Dzięki wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii w oparciu o przemysł 4.0 będziemy mogli znacząco obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy – przekonywał w czwartek prezes JSW Daniel Ozon. Firma chciałaby m.in. zastosować autonomiczny kompleks ścianowy.

„Autonomiczny kompleks ścianowy znajduje już zastosowanie w wielu miejscach na całym świecie. Aktualnie jest on na etapie testów, ale mamy głęboką nadzieję, że kompleks sprawdzi się również w naszych trudnych warunkach geologiczno-górniczych, w miejscach o dużym nachyleniu oraz tam, gdzie występują zagrożenia tąpaniami i zagrożenia metanowe. Dzięki niemu znacząco poprawimy bezpieczeństwo naszych pracowników” – mówił Ozon podczas rozpoczętej w Katowicach branżowej konferencji International Mining Forum 2019.

Zastosowanie autonomicznego kompleksu ścianowego pozwoliłoby ograniczyć, a w perspektywie wyeliminować pracę ludzi w najtrudniejszych warunkach pod ziemią.

„Stoimy u progu wielu wyzwań, takich jak inteligentne systemy teleinformatyczne, automatyzacja i robotyzacja w podziemnej eksploatacji złóż. Ale tematem szczególnie ważnym jest stała, konsekwentna poprawa bezpieczeństwa pracy i eksploatacji zasobów w warunkach zagrożeń naturalnych” – podkreślił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W tej dziedzinie JSW m.in. poprawia standardy podziemnej łączności i doskonali system identyfikacji pracowników pod ziemią. Wsparciem w tym obszarze jest powołane dwa lata temu Centrum Zaawansowanej Analityki Danych – element stworzonego w spółce kompleksowego planu zwiększania efektywności zarządzania produkcją oraz standaryzacji automatyki i systemów informatycznych wspierających produkcję.

„Rozbudowaliśmy dołowe infrastruktury teleinformatyczne o 170 km kabla światłowodowego i wypracowaliśmy jednolite dla wszystkich zakładów JSW standardy w zakresie infrastruktury i wymiany danych” – wyliczał Ozon. Jego zdaniem polskie górnictwo ma szanse tworzyć i wdrażać innowacyjne oraz efektywne technologie. „Wspólnie mamy szanse zbudować nowoczesny i przyjazny środowisku sektor branży wydobywczej na miarę XXI wieku” – przekonywał prezes.

Innym realizowanym przez JSW nowatorskim projektem jest zastosowanie technologii samodzielnej obudowy kotwowej, niestosowanej dotąd w polskich kopalniach. Spółka zamówiła już kombajn Bolter Miner – nowoczesne urządzenie górnicze, które do kopalni Budryk dostarczy w tym roku firma Joy Global Komatsu. „Dzięki niemu będziemy mogli znacząco obniżyć koszty produkcji i zwiększyć efektywność pracy” – ocenił prezes JSW.

Wśród przykładów wprowadzania nowoczesnych rozwiązań w górnictwie Ozon wymienił także stosowanie sprzętu dostarczanego przez katowicką grupę Famur. „Dzięki dostarczonemu przez nich nowoczesnemu kombajnowi R-2000 możemy osiągać rekordowe wyniki, tak jak w styczniu tego roku w Ruchu Zofiówka podczas prowadzenia robót korytarzowych, kiedy osiągnęliśmy historyczny rekord 442 metrów (miesięcznego postępu drążenia chodnika – PAP)” – mówił Ozon.

Pięć lat temu JSW sprowadziła z Australii modułowy system wiertniczy służący do wykonywania niezbędnych wierceń dołowych w bardzo trudnych warunkach. Urządzenie pracuje w kopalni Pniówek, gdzie wierci otwory, za pomocą których odmetanowuje się ściany eksploatacyjne i określa obszar występowania zagrożeń naturalnych. Ponadto, JSW modernizuje obecnie zakłady przeróbki węgla w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Budryk – efektem ma być przyszłe zwiększenie produkcji węgla koksowego o odpowiednich parametrach jakościowych.

Inny innowacyjny projekt JSW dotyczy modelowania złoża w 3D, co pomaga w planowaniu produkcji, dając możliwość prowadzenia pełnej dokumentacji geologicznej w wersji elektronicznej, co z kolei pozwala na elastyczność w planowaniu wydobycia. „To systemowe rozwiązanie pozwala na łatwy dostęp do dokładnej informacji o budowie danego złoża. System firmy ABB pozwoli naszym kopalniom między innymi na zbudowanie przestrzennego modelu geometrycznego i jakościowego pokładów węgla” – tłumaczył prezes spółki.

Przypomniał, że grupa JSW zaangażowała się również w prace nad projektami produkcji paliwa wodorowego z gazu koksowniczego i włókien węglowych ze smoły powstającej przy produkcji koksu, a także w zwiększenie gospodarczego wykorzystania metanu. Za kilka lat grupa JSW chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną.

Polska Agencja Prasowa